11 Haziran 2015 Perşembe 09:30
Ahika Kalkınma Kurulu Toplantısı Yapıldı
banner230


Ahiler Kalkınma Ajansı    Yönetim Kurulu Başkanı ve Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN başkanlığında yapılan toplantıya Kalkınma Bakanlığı Daire Başkan Vekili Erol OHTAMIŞ, Avanos Kaymakamı Mustafa ELDİVAN, Ahiler kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih YILDIZ ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın bağlı olduğu 5 ilin İl Özel İdaresi genel sekreterleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il müdürleri, Kültür ve Turizm il müdürleri, STK temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,değerli misafirler ve basın mensupları bugün 12’incisi düzenlenen Ahiler Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu toplantısına hoş geldiniz. Sizleri Avanos’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Bildiğiniz üzere Ahiler Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu, Bölge Planı ile belirlenmiş olan gelişme hedeflerine yönelik olarak ve yerel paydaşların katılımcılığını esas alarak bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimlerin temsilcilerinden oluşan Danışma Kuruludur. Kalkınma Kurulu, yerel paydaşlardan oluşması ve bölgenin sorun ve ihtiyaçlarına hâkim olması sebebiyle, Ajansın bölgedeki faaliyetlerinde yol gösterici bir görev üstlenmektedir.

Ahiler Kalkınma Ajansı, bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmaya yönelik birçok konuda yapmakta olduğu çalışmalarını sürdürürken yerel paydaşlardan almış olduğu görüşlerden faydalanmaktadır ve bu görüşler özellikle Ajansın il bazında yapmakta olduğu araştırma ve fizibilite çalışmalarında belirleyici olmaktadır.

Bölgemizin sosyo-ekonomik gelişimi, bölgenin kaynak ve olanaklarının doğru tespiti ve rekabet gücünü artıracak çalışmalar ile mümkün olacaktır. Bu bağlamda Ahiler Kalkınma Ajansının yapmakta olduğu araştırma ve fizibilite çalışmaları içerik itibariyle sanayi, turizm, çevre ve sosyal kalkınma gibi birçok konuda gerçekleştirilmektedir.

Ahiler Kalkınma Ajansı yapmış olduğu toplantılarda ve çalıştaylarda başta kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere birçok yerel paydaşla bilgi alış verişi yaparak çalışmalarını bölgenin ihtiyaçlarına göre tasarlamaktadır. Bunun sebebi şüphesiz ki yerel potansiyellerin göz önünde bulundurulduğu kalkınmaya yönelik çalışmaların yerel katılımcılık ile gerçekleşebilmesidir.

Bu sebeple, Kalkınma Kurulu, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasını sağlayacak çalışmalara yol göstermesi sebebiyle büyük önem taşımaktadır.

Değerli Kalkınma Kurulu üyeleri, bilindiği üzere Ahiler Kalkınma Ajansı, her yıl mali destek programı ilan etmektedir ve bu program kapsamında yaralamalara hibe vermektedir. Programların amacı bölgenin ekonomik ve sosyal gelişmesini hızlandırmaya, bölgenin rekabet gücünün artırılmasına ve bölge içi gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına yönelik proje tekliflerini desteklemektir.

Bu kapsamda, Ahiler Kalkınma Ajansı, 2015 yılında enerji altyapısı ve sosyal kalkınma mali destek programlarına çıkmış olup programlarda hibe almaya hak kazanan projeler ilan edilmiştir. Bugün toplantımızda bu konuyla ilgili Ajansımızdan geniş bilgi alacağız.

Söz konusu projelerin bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sağlamasını ve bölgenin refahını artırmasını umuyorum. Ajansımız mali destek programları yanında her ilimizde farklı konularda fizibilite ve tanıtım çalışmalarını da yürütmektedir.

Tüm bu çalışmaları mevcut kaynakları çerçevesinde hizmet satın alarak yada tümüyle kendi personeli marifetiyle yapmaktadır. Beş ili kapsayan bölgemizin coğrafi sınırlarının büyüklüğü de dikkate alındığında tüm paydaşlarımızın bu çalışmalarında Ajansımıza destek olması, bilgi ve deneyimlerini paylaşması büyük önem arz etmektedir. Zira bu çalışmaların sonuçlarını tüm bölge paydaşları olarak bizler kullanacağız.

Sözlerime son verirken, sizleri güzel ilçemiz Avanos’ta görmekten büyük mutluluk duyduğumu tekrar ifade ediyor ve toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Toplantı, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ve sonuçları 27 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan, 2015 Mali Destek Programları hakkında sunumla devam etti.

Son Güncelleme: 11.06.2015 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.