09 Kasım 2015 Pazartesi 13:34
Muş İl Genel Meclisi, Eski Hastane Binasını Kız Öğrenci Yurduna Verdi
banner230
Muş İl Genel Meclisi, Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni kız öğrenci yurdu olması için daha önce görevlendirdiği Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyon raporunu açıklayarak onayladı.
Muş İl Genel Meclisi, 2015 yılı Kasım ayı toplantılarını sürdürüyor. Meclis Başkanı Ömer Çetinkaya başkanlığında oturumu açılan toplantıda daha önce görevlendirilen Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyon raporu görüşüldü. Komisyonun yaptığı çalışmalar hakkında hazırlanan raporu açıklayan Komisyon Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler İhtisas Komisyonu Başkanı Ümit Sakık, Muş’taki kız öğrencilerin okullaşma oranının yüzde 50 civarında olduğunu söyledi. Yaklaşık 600 kız öğrencinin il merkezinde yatılı olarak eğitim gördüğünü ifade eden Sakık, “İlimiz merkezde okumakta olan orta öğretim kız öğrencilerinin 2015-2016 eğitim öğretim yılında mevcut pansiyonların kapasitesi konusunda komisyonumuzca incelemede bulunuldu. Yaklaşık olarak 600 kız öğrenci il merkezinde yatılı olarak eğitim görmektedir. Taşımalı sistemin dışında kalan bütün öğrenciler yatılı olarak eğitim-öğretim görmektedir. İlimizde kız çocuklarının okullaşma oranı, Türkiye ortalamasının çok altında seyretmektedir. Ülke ortalaması %80 civarındayken ilimizde %50 civarındadır. İlimizde okullaşma oranının arttırılması ve okula devamın sağlanması için özellikle kız çocuklarının daha kaliteli ve uzun süreli eğitim almasını hedefleyen ulusal projeler desteklenmelidir” dedi.
Muş’un sosyo ekonomik durumunun göz önünde bulundurulmasıyla birlikte çalışmaların yapılmasına dikkat çeken Sakık şunları söyledi:
“Bu çerçevede okula kaydı yapılan ancak çeşitli sebeplerle devam edemeyen çocukların eğitimlerini sürdürebilmeleri için aileler, eğitimciler, yerel kanaat önderleri ve idareciler nezdinde çeşitli eğitim ve koordinasyon çalışmaları yapılmalıdır. İlimizin sosyokültürel yapısında dikkate alınarak okullaşan öğrencilerin yaşadığı sorun ve sıkıntılarının araştırılıp devamlarının sağlanması yönünde mevcut sıkıntılarının giderilerek desteklenmeleri gündeme alınmalıdır. İlimizde ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin bir kısmı eğitim gördükleri bina ile barındıkları yer arasında uzun bir mesafe mevcut olduğu için gidiş gelişlerde, özellikle öğlen arası yemek saatinde sıkıntı yaşamaktadırlar. Öğrencilerimizin yaşadığı bu tarz sıkıntıların giderilmesi yönünde desteğe ihtiyaç duyulduğu tarafımızdan tespit edilmiştir.”
Öğrencilerin yaşadığı sıkıntılarının hafiflemesi amacıyla eski hastane binasının tahsisinin uygun olduğunu vurgulayan Sakık, “Muş İl Genel Meclisi olarak mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan eski Kadın Doğum Hastanesi binasını aynı amaç doğrultusunda kız öğrencilerinin eğitimine destek vermek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis etmeyi uygun gördük. Bilime eğitime ve sanata yeterince önem vermeyen toplumlar gelişemez ve ilerleyemez. İleri toplumlarda kadın hayatın her alanında kendini var etmiştir. Kadın toplumun en temel dinamiklerindendir. Kadının toplumsal hayatın her alanında var olabilmesi için bilimden sanattan ve dolayısıyla eğitimden yoksun bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.
Açıklanan komisyon raporu oy birliğiyle onaylandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.