25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:35
Mersin’de Ahilik Kutlamaları Başladı
banner230
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarında terzilik mesleğinde bugüne kadar 10 usta yetiştiren Terzi Necati Uğuz ‘Yılın İl Ahisi’ seçildi. Uğuz’a ödülünü Mersin Valisi Özdemir Çakacak verdi.
Bu yıl 23-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında kutlanan 23. Ahilik Kültürü Haftası kapsamında Mersin ESOB tarafından Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen kutlamalara, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkarlarla öğrenciler katıldı.
Özel bir gösteri ekibinin Şeyh Edebali ve Dede Korkut’tan pasajlar sunduğu kutlamalarda konuşan ESOB Başkanı Dinçer, bin yıl sonra bile Ahilik değerlerinin hala konuşulmasının ve hala tüm dünyanın bu kültürden örnek almasının, Ahiliğin çok köklü bir kültür olduğunu ve çok güzel değerleri barındırdığını ortaya koyduğunu söyledi. Bu yıl Ahilik Kültürü’nü bir bayram havasında kutlamak istediklerini belirten Dinçer, Türkiye’de yaşanan terör olayları ve her gün şehit haberlerine işaret ederek, “İçimiz kan ağlayarak bayram kutlanmaz. O nedenle kutlamalarımızı daha sade yapmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.
“AHİLİK, BİN YILLIK KÖKLÜ BİR KURULUŞTUR”
Dinçer, Ahilik’in temelinin Anadolu’da Ahi Evran önderliğinde atıldığını, o dönemde esnaf ve zanaatkarın ayakta kalmak için kaliteli üretim yapmak ve insanları mutlu etmek zorunda olmalarından hareketle kendilerine çok keskin kurallar koyduklarını, belli standartlar getirdiklerini anlattı. Ahilik’in değerlerini aktaran Dinçer, “Ahilik dünyada kurulan ilk sivil toplum kuruluşudur. Farklı bir statüye tabi ve devletin hükmedemediği bir yapıya sahip Ahilik Kültürü. Esnaf ve zanaatkara getirdiği kuralların yanında insanla sosyal yaşamı da bir araya getirmiş bir kültür. İyi ahlak ve manevi değerleri hayata geçiren köklü bir gelenek. Esnaf ve sanatkarları çırak-kalfa-usta hiyerarşisi doğrultusunda sağlam bir eğitimden geçirmiş, görgü kurallarının yanında askeri bilgi ve becerileri de vermiş bir kültür. Ayrıca, günümüzde birçok kuruluşun ayrı ayrı yaptığı işleri tek başına yapan köklü bir kuruluştur Ahilik. Ahilik, okudukça bir deryadır” dedi.
Ahilik kültürüne her zaman sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Dinçer, “Bu kültürden vazgeçmeyeceğiz ve geleceğin esnaf-sanatkarlarına anlatmaya devam edeceğiz. Elimizden geldiğince bu kültürümüzü yaşatmaya çalışacağız” diyerek, Ahilik Kültürü Haftası’nı kutladı.
Uzun yıllar Mersin’de yemekçilik alanında esnaflık ve oda başkanlığı yapmasının ardından, 2015 genel seçiminde milletvekili seçilen Hacı Özkan ise konuşmasında, içinden geldiği esnaf ve sanatkarlığa vurgu yaptı. Ahilik teşkilatının sıradan bir örgütlenme modeli olmadığını dile getiren Özkan, sosyal hayatın düzenlenmesinden iktisadi hayata ve vatan savunmasına karar millet olmanın tüm özelliklerini içinde barındıran, Türk milletine has sosyo-ekonomik bir düzen olduğunu söyledi. Özkan, “Ahilik, ortaya koyduğu temel ilkelerle toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini tüm toplumları yayan sistemi, günümüzde bir anlayış olarak esnaf ve sanatkarlarımız ile tüccarlarımızda görüyoruz. Ahilik ruhuna uygun olarak kendi öz sermayesi ve alın teri ile üretim yapan esnafımız, tüccarımız ülke ekonomisine güç katmaktadır. Ahilik, kelime olarak ‘kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit’ anlamına gelmektedir. Ahi Evran’ın, kitap yazmak yerine pratik, hayata önem veren düşünceleri Anadolu’da hızla yayılmış, birlik, beraberlik, kardeşlik, hoşgörü ve insan sevgisi esas olan bir anlayışla bir çatı altında birlikte yaşamaya, iş ve meslek sahibi olmayı öğretmiştir” diye konuştu.
“AHİLİK, EVRENSEL DEĞERLERİ BENİMSEMİŞ BİR DÜNYA GÖRÜŞÜNÜ YANSITMAKTADIR”
Vali Çakacak da esnaf ve sanatkarların ‘toplumun temel direği’ olduklarını söyledi. Türkiye’nin her alanda gerçekleştirdiği değişimler ve dönüşümlerle bugün bölgesinde ve dünyada önemini ve gücünü her geçen gün daha da pekiştiren bir konuma ulaştığını ifade eden Çakacak, Türkiye’nin ve Mersin’in gelişim ve kalkınmasında esnaf ve sanatkarların büyük katkısı olduğunu kaydeden Çakacak, “Haktan, hukuktan, doğrudan helal kazanca hak ölçüsüne riayet etmeyi kendine düstur edinen Ahilik, zanaatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere dayanan, bize özel bir örgütlenme modelidir. Bu yönüyle Ahilik, bir meslek örgütlenmesinin ötesinde günümüzde de kabul edilen evrensel değerleri benimsemiş bir dünya görüşünü yansıtmaktadır. Ahilik, hiçbir fark gözetmeksizin herkese eşit muameleyi öngören, çalışmayı ve alın teriyle kazanmayı düzenleyen bir etik kuralları manzumesidir. Ecdadımızın medeniyet tarihine armağan ettiği birçok değer arasında sosyal, kültürel ve ekonomik hayatı her yönüyle kapsayan bir sivil yapılanma kurumu olan Ahilik, en önlerde gelmektedir” şeklinde konuştu.
Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda kurulan Ahilik teşkilatının toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanın esas aldığına dikkat çeken Çakacak, “Ahilik teşkilatında, insan üretimin merkezi olarak değerlendirilmekte, araç olarak değil, amaç olarak görülmektedir. Üretim insana rağmen değil, ancak insan mutluluğuna hizmet ettiği sürece değerini bulmaktadır. Ahi Evran Veli, çalışma hayatımızı şekillendiren akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine kurmuş, insanlar arasında sevgi, saygı, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma tohumları ekmiş, bütün değerleri ile Ahiliği Türk milletine has bir kültür hazinesi haline getirmiştir. Ahilik, ahlak ve zanaatın ahenkli bir birleşimi olarak saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı ibadet sayan, ahlaki kurallara sıkı sıkıya bağlı, sosyal dayanışma duygusunu geliştiren milletimizin önemli bir değerler sistemidir” ifadelerini kullandı.
YILIN İL AHİSİ TERZİ NECATİ UĞUZ OLDU
Konuşmaların ardından, Ankara’dan gelen özel bir ekibin sergilediği temsili ‘Şed Kuşatma Töreni’ büyük bir ilgiyle izlendi. Yaklaşık bin yıllık köklü bir geçmişe dayanan Ahilik kültüründe, çıraklıktan ustalığa geçişi tiyatral bir gösteriyle sunan ekip, uzun süre alkışlandı.
Gösteri sonrasında Mersin ESOB tarafından ‘Yılın İl Ahisi’ seçilen esnaf açıklandı. Erdemli Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi, 1972 yılında 12 yaşında çırak olarak başladığı terzilik mesleğini halen sürdüren ve bugüne kadar 10 usta yetiştiren Terzi Necati Uğuz, ‘Yılın İl Ahisi’ seçildi. Uğuz’a ödülünü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin gönderdiği beratı Vali Çakacak verdi.
Kutlamalar, geleneksel Ahilik Pilavı ikramı ile sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.