Mersin Gürültü Eylem Planı için ilk adım atıldı

Mersin Gürültü Eylem Planı İçin İlk Adım Atıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi İle Tübitak Arasında, İlin Gürültü Eylem Planlarının Hazırlanmasına Yönelik İmzalanan Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi Kapsamında, İlk Koordinasyon Toplantısı Yapıldı.

Mersin Gürültü Eylem Planı için ilk adım atıldı
banner230
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında, ilin gürültü eylem planlarının hazırlanmasına yönelik imzalanan Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi kapsamında, ilk koordinasyon toplantısı yapıldı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında 6 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen Dünya Çevre Günü etkinliğinde imzalanan proje çerçevesinde çalışmaların başladığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, projenin yürütülmesi sırasında periyodik olarak gerçekleştirilmesi planlanan koordinasyon toplantılarından ilki, Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili dairelerinden, gürültü haritası hazırlanan ilçe belediyelerinden, Mersin’in kurum ve kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.
Toplantıda, katılımcılara çevresel gürültü mevzuatı, gürültü haritaları ve eylem planı çalışmaları, projede uygulanacak yöntem ve aşamaları konusunda bilgi verildi. Ayrıca katılımcı kurum ve kuruluşlardan temin edilecek ve projede gerekli olan envanter bilgileri, Mersin’in gürültü dokusunu etkileyebilecek proje ve yatırımları konusunda bilgiler alındı.
Büyükşehir açıklamasında, “Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü ile birlikte yürütülerek eylem planı hazırlanacak. Eylem planları hazırlanırken, stratejik gürültü haritası verileri esas alınarak, gürültü maruziyetinin ve nüfus yoğunluğunun çok yüksek olduğu alanlar ile gürültü kalitesinin korunmasının gerekli olduğu alanlar tespit edilerek önem sırasına konulacak. Bu alanlarda mevcut ve gelecekte ortaya çıkabilecek gürültü sorunları incelenecek. Sonrasında ise kısa ve uzun vadede düzeltici ve önleyici gürültü azaltım önlemleri tasarlanacak” denildi.
Açıklamada, çalışmalar kapsamında Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği uyarınca 2015 yılı içerisinde Mersin’de nüfusu 100 binden fazla olan Akdeniz, Yenişehir, Toroslar, Mezitli, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinin Stratejik Gürültü Haritalarının hazırlandığı da bildirildi. Yönetmelikte gürültü azaltımına yönelik uygulanabilecek tedbirler arasında trafik planlaması, arazi kullanım planlaması, gürültü kaynaklarında teknik tedbirler alınması, daha az gürültü üreten kaynakların seçilmesi, ses iletiminin azaltımı, düzenleyici veya ekonomik nitelikli tedbir ve teşviklerin bulunduğu kaydedildi.
YORUM EKLE