Genç: “Biz Parayı Buharlaştırmıyoruz, Yatırıma Çeviriyoruz”

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, 8-10 Milyon Liralık Katı Atık Gelirini De Göz Önüne Alarak Bütçeyi 105 Milyon Lira Olarak Bağladıklarını Belirterek, Gelirleri Diğer Belediyelerden Daha Az Olmasına Karşın Sürekli Yatırım Yaptıklarını, Vatandaşın Kendilerine Emanet Ettiği Bütçeye Kuruş Kuruş Sahip Çiktiklarini Söyledi.

Genç: “Biz Parayı Buharlaştırmıyoruz, Yatırıma Çeviriyoruz”
banner230
Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, 8-10 milyon liralık katı atık gelirini de göz önüne alarak bütçeyi 105 milyon lira olarak bağladıklarını belirterek, “Gelirlerimiz diğer belediyelerden daha az olmasına karşın bu kadar yatırımı niye yapıyoruz? Çünkü biz parayı buharlaştırmıyoruz, yatırıma çeviriyoruz” dedi.
Başkan Genç, Yenişehir Belediyesi’nin bütçesine ilişkin İHA muhabirine açıklama yaptı. Yenişehir ilçesinin 235 bin nüfusu olmasına karşın, belediyenin geçen dönem kesinleşen bütçesinin 70 milyon lira olduğunu anımsatan Genç, nüfusu 150-160 bin olan herhangi bir belediyenin bütçesinin de 70 milyon lira olduğuna dikkat çekerek, “Eğer öyle bir belediyenin bütçesi 70 milyon lira ise bizimkinin 120-130 milyon lira olması gerekir. Gelirlerimiz diğer belediyelerden daha az. Peki, ‘Bu kadar yatırımı niye yapıyorsunuz?’ diye soruluyor? Çünkü biz parayı buharlaştırmıyoruz. Parayı yatırıma çeviriyoruz. Vatandaşın bize emanet ettiği bütçesine kuruş kuruş sahip çıkıyoruz. Vatandaşın hizmetinde, kentin ve kentlinin, vatandaşın ihtiyaç duyduğu projeleri yapıp yaşama geçirebiliyoruz” diye konuştu.
PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇİYOR
Kısıtlı bütçelerine karşın, bugüne kadar söz verdikleri birçok projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Genç, söz verdikleri 30 projenin yarıdan fazlasını tamamlayarak, Yenişehirlilerin hizmetine sunduklarını söyledi. Genç, “Örneğin bir kültür merkezi yaptık, Türkiye’de 3 büyük kültür merkezinden biri. Birisi İstanbul’da AKM, diğeri de Bursa’da Merinos Kültür Merkezi, bir de Mersin’de Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi. Böyle küçük bir belediyenin yapacağı bir proje değildir. İşte, biz bu bütçeden paraları ayırarak bunu yaptık, halkın hizmetine sunduk. Bu proje büyüktür, fazladır, eksiktir derken, gerçekten şu anda taleplere karşılık veremiyoruz. Bu da yetmiyor Mersin’e. Mersin gerçekten kültür ve sanat merkezi, kültür ve sanat kenti olmaya çok elverişli bir kent. Potansiyeli çok yüksek ama altyapısı yok. Biz onun altyapısını hazırladık. Bakın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni kültür merkezleri yapma ihtiyacı doğar Mersin’de” ifadelerini kullandı.
Bunun dışında, Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (AMATEM) inşaatını tamamladıklarını ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne tahsisini yaptıklarını bildiren Genç, ikinci Kadın Sığınma Evi’ni de bitirdiklerini, yakında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne tahsis edeceklerini anlattı. Bilim Sanat Merkezi’nin temelini attıklarını, 10 ayda inşaatı tamamlayacaklarını kaydeden Genç, Yaşlı Yaşam Merkezi’nin ise tatbikat projesini hazırlamaya başladıklarını, inşaatına 2016’da başlayacaklarını dile getirdi. Genç, arsalarını hazırlayıp meclisten geçirerek onaya gönderdikleri Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Sağlık Laboratuvarı gibi iki önemli projeye daha onay gelir gelmez başlayacaklarını aktardı.
“YENİ BÜTÇEMİZİ 105 MİLYON LİRA OLARAK BAĞLADIK”
Yenişehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen 2016 yılı bütçesine ilişkin de bilgi veren Başkan Genç, yeni bütçenin 105 milyon 234 bin 883 lira olarak kabul edildiğini söyledi. Genç, şunları söyledi: “Yeni bütçemizi 105 milyon lira olarak bağladık. Çünkü bizim katı atıklarla ilgili 8-10 milyon lira gelirimizin olması söz konusu. Ama her yıl Aralık ayında hükümet bunu erteliyor. Bu yıl da erteleyebilir ama biz her şeye rağmen bütçemizi ona göre tuttuk. Eğer o olmazsa bizim bütçemiz 70-76 milyon lira olarak gerçekleşir.”
YORUM EKLE