Akhisar Cemevi, Madımak’ta hayatını kaybedenleri andı

Sivas’taki Madımak Otel’de yakılarak öldürülen 35 kişi Akhisar Aleviler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Cem Evi hizmet binasında düzenlenen tören ile anıldı.Sivas katliamında hayatını ve İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlen...

Akhisar Cemevi, Madımak’ta hayatını kaybedenleri andı
banner230
Sivas’taki Madımak Otel’de yakılarak öldürülen 35 kişi Akhisar Aleviler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Cem Evi hizmet binasında düzenlenen tören ile anıldı.
Sivas katliamında hayatını ve İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlen terör olaylarında hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklamasını Akhisar Aleviler Kültür ve Dayanışma derneği Başkanı Hakkı Çamkıran yaptı. 23 yıl önce yaşanan olayları unutmadıklarını ifade eden Başkan Hakkı Çamkıran "2 Temmuz 1993 yılında Sivas ’ta Pir Sultan Abdal Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli yakıldı ve çoğunluğu alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak öldürüldü. Aradan geçen yıllara karşın katliamın sorumlularına yönelik tatmin edici bir yargılama yapılmadı. Bölgemizde ve ülkemizde mezhepçi temelde geliştirilen ayrıştırmaların geldiği nokta bugün Suriye ve Irak’ta görülmektedir. Işid çetelerini para ve silahla besleyen AKP ülkemizi de giderek benzer bir iklime doğru sürüklemektedir. Sivas’ın ışığına sahip çıkmak gelişen bu gerici zorbalık ve mezhepçilik karşısında gerçek bir laiklik mücadelesini birleşik bir muhalefet anlayışıyla güçlendirmekten geçiyor. Ülkemiz tarihinde kara bir leke gibi duran bu olayda şairler, ozanlar, müzisyenler, yazarlar, tiyatrocular, emekçiler yani ülkemizin aydınlık geleceği yakıldı. İnsana, sanata, kültüre, düşünceye ve inanca yönelik bir katliam yapıldı. Ölümlerine itiraz eylemleri, demokrasiyi, özgürlüğü, savunmaya dönüştü ve madımak otelinde semaha duranlar özgür yarınlarımızın yol göstericileri oldular" dedi.
YORUM EKLE