Yeşilyurt Belediyesi’nden Aşure İkramı

Muharrem ayı dolayısıyla Yeşilyurt Belediyesi tarafından Aşure etkinliği düzenlendi.MAŞTİ karşısındaki Yeşilyurt Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen programda Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, AK Parti Malatya Milletvekilleri...

Yeşilyurt Belediyesi’nden Aşure İkramı
banner230
Muharrem ayı dolayısıyla Yeşilyurt Belediyesi tarafından Aşure etkinliği düzenlendi.
MAŞTİ karşısındaki Yeşilyurt Belediyesi hizmet binası önünde gerçekleştirilen programda Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, AK Parti Malatya Milletvekilleri Nurettin Yaşar ve Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Muhtarlar Derneği Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Aşure ikramında açılış konuşma yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Hepinizin aşuresini tebrik ediyorum. Hepimiz aşure tadında bir çalışma ile bir mücadele ile yolumuza devam ederiz. Aşureye ayrı bir renklilik, lezzetli bir tat alıyorsak, Rabbim de ülkemize aynı tatlarıyla, renklilikleriyle aşureye dönüştürmesini temenni ediyorum. Tekrar Herkesin aşuresi mübarek olsun, Hoş geldiniz sefalar getirdiniz” İfadelerini kullandı. Daha sonra söz alan Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu ise Muharrem Ayı’nın hem bir hüznün hem de bir sevincin harmanlandığı bir ay olduğunu söyledi. Kaymakam Babahanoğlu, “Ehli Beyt’in hüznüyle hüzünlendiğimiz, Peygamberlerimizin kurtuluşlarıyla da beraber sevindiğimiz ve elimizdeki birikimleri bir araya getirip, birçok tattan tek bir tada ulaştığımız bir ay. Değerli Yeşilyurt Belediyemiz her sene aşure etkinliği ile bizi bir araya getiriyor. Ehlibeytin hüznünü bize hatırlatırken, bir taraftan da aşurenin tadıyla bizi sevince boğuyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bir daha Kerbela’ların yaşanmaması temennisiyle sevinç içinde aşure ile tatlanmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi de yaptığı konuşmada programı düzenleyen Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür etti. Tüfenkçi, “Aşure kazanında nasıl her renkten her cinsten çeşitli tahıllar varsa, toplumumuzda da her renkten her cinsten insanlarımız var. Biz bunların hepsini kucaklamak zorundayız. Muharrem ayı hüzün ayı, biz bu aydan dersler çıkarmamız lazım. Onun için muharrem ayı bizlerde ayrılığın vesilesi değil, kardeşliğimizin vesilesidir. Muharrem ayında hüzünlenirken, yas tutarken, geleceğe dair umutları bir kez daha yeşertiyoruz. Bu mübarek ayda Rabbimizden şunu niyaz ediyoruz. Önümüzdeki günler huzur içerisinde geçsin, istikrar içerisinde geçsin. Kardeşliğimizin pekiştiği günler olsun. Sosyal barışın, huzurun temin edildiği günler olsun. Birbirimizi bu kazandaki gibi bir araya gelerek birbirimizle yeni tatlar oluşturalım. Ben bu vesileyle emeği geçen başta Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun” şeklinde konuştu. Aşure etkinliğinde son olarak söz alan Milletvekili Nurettin Yaşar ise bu yıl Muharrem Ayı’nın başlangıcı ve Kerbela olayının yıldönümünün 10 Ekim olduğunu belirtti. Yaşar, “Ankara’daki bombalama olayı da 10 Ekim’de oldu. Belli felaketler belli sıkıntılar yaşıyoruz. İnşallah o bombayı patlatanlara aşurenin taneleri gibi birlik olup, tek vücut olup, tek yürek olup cevap verirsek, bunu da yarın ki mitingimizde gösterirsek onun adı milli birlik beraberlik mitingi. Bu ülkeye bomba atanlar bu ülkeye zarar vermek isteyenler bölmek, parçalamak, zayıflamak isteyenler; artık biz bomba atıyoruz, bunlar bomba atmamıza rağmen kenetleniyor, birleşiyor derler, bir daha bomba atamazlar. Bu bomba hiçbir partiye, hiçbir siyasi görüşe, gruba, mezhebe, ırka yönelik bir hareket değildir. Türkiye’nin varlığına, birliğine, bütünlüğüne, güçlenmesine geleceğine yönelik atılan bir bombadır. Bu bombalara karşı tek yürek olacağız. Aşure birliği, aşure lezzeti, aşure kıvamında beraber olacağız ve bu bombaları def edeceğiz ve bu bomba atanlarında ümidini kıracağız. Hepinizin aşuresi mübarek olsun” diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri aşure kazanlarının başına geçerek vatandaşlara aşure dağıttı.
YORUM EKLE