Darende Belediyesi’nden Aşure Etkinliği

Darende Belediyesi tarafından düzenlenen Aşure Günü etkinliğine çok sayıda kişi katıldı.Aşure etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Süleyman Eser, Aşure Günü’nde önemli olayların yaşandığına dikkat çekerek, “Muharrem ayında...

Darende Belediyesi’nden Aşure Etkinliği
banner230
Darende Belediyesi tarafından düzenlenen Aşure Günü etkinliğine çok sayıda kişi katıldı.
Aşure etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Süleyman Eser, Aşure Günü’nde önemli olayların yaşandığına dikkat çekerek, “Muharrem ayında peygamberler için çok önemli mucizeler gerçekleşmiştir. Bu sebeple dinimizce önemi büyüktür. Bu özel gün Hz. Adem’in işlediği günahın ardından tövbesinin kabul edilmesidir. Hz. İdris bu günde göğe yükseltilmiştir. Hz. Nuh’un gemisi bu günde tufandan kurtulmuştur. Hz. Yakup hasret acısı ile kavrulurken bu özel günde oğlu Hz.Yusuf’a kavuşmuştur. Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ikiye yarıp, Firavun’u gazaba uğrattığı gün bugündür. Hz.İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi yine bu güne isabet etmektedir. Hz. İbrahim’in zalim Nemrut’un ateşinden kurtulduğu gün de budur. Hz.Yunus’un balığın karnından kurtulduğu ve Hz. Eyüp’ün dertlerine şifa bulduğu gün de budur” şeklinde konuştu.
Darende Kaymakamı Ali Türk de, "Son zamanlarda ülkemize yönelik yapılan saldırılarda biz bir olduğumuzu bu tür etkinliklerle gösterdiğimiz sürece hiçbir güç bizim yükselişimizi durduramayacaktır" ifadelerini kullandı.
Vaiz İbrahim Ateş’in dua ettiği programda Kaymakam Ali Türk ve Başkan Eser vatandaşlara aşure dağıttı.
Etkinliğe, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Rauf Özgenç, Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.
YORUM EKLE