Biçerdöver için eğitim şart

Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, eğitim almadan biçerdöver kullananların büyük miktarda ürün kaybına sebebiyet verdiğini bildirildi.Kütahya’da 75 binden fazla çiftçi ailesinin hububat hasadına başladığı öğrenilirken,...

Biçerdöver için eğitim şart
banner230
Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, eğitim almadan biçerdöver kullananların büyük miktarda ürün kaybına sebebiyet verdiğini bildirildi.
Kütahya’da 75 binden fazla çiftçi ailesinin hububat hasadına başladığı öğrenilirken, müdürlük yetkilileri, biçerdöverle hasat konusunda üreticilere çeşitli tavsiye ve ikazlarda bulundu.
Yetkililer, biçerdöverle şuursuzca yapılan hasadın dekar başına yaklaşık yüzde 5’lik dane kaybına ve üçte bir oranında da saman kaybına sebep olduğuna dikkati çekti. Yetkililer, mahsul tam olgunlaşmadan hasada başlanmasının ve operatörün eğitimsiz olmasının ciddi ölçüde mahsul kaybına yol açtığını söylediler. Operatörün kar maksadıyla biçerdöveri yüksek hızda çalıştırmasının ve hububat durumuna göre her tarla için yeniden ayar yapmamasının da ürün kaybına sebebiyet verdiği ifade edildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanlarının hasat dönemi boyunca biçerdöver kontrollerini aralıksız yapacağı öğrenildi. Usulüne uygun çalıştırılmayan biçerdöverlerin il dışına çıkarılacakları ilan edildi. Köylerde belgesiz operatörlerin hasat yapmalarına izin verilmemesi, belgeli operatörlerin de dane ve sap kaybına sebep olmaktan kaçınması istendi.(EFE)
YORUM EKLE