Tarihi yapıların tanıtımında "karekod" uygulaması

- Niğde'de hayata geçirilecek projeyle tarihi yapılar, iki dilde ve görüntülü tanıtılacak

Tarihi yapıların tanıtımında
banner230

NİĞDE (AA) - Niğde'de tarihi yapılara takılacak "karekod" sistemiyle, akıllı telefon aracılığıyla Türkçe ve İngilizce yazılı ve görüntülü olarak eser hakkındaki bilgilere ulaşılabilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Selçuk Demirtaş, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, kent genelindeki kültür varlıkları hakkındaki bilgilere internet ortamından ulaşılması için proje hazırladıklarını söyledi.

Kentte cami, mescit, kilise, bedesten, hamam ve çeşmeden oluşan 95 kültür varlığının en iyi şekilde tanıtılması, yerli ve yabancı turistlerin eserler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmesi için yeni uygulamanın hizmete sunulacağını dile getiren Demirtaş, "Akıllı telefonlarla, kültür varlıklarımıza yerleştireceğimiz karekod sistemiyle o tarihi mekanın bütün özellikleri Türkçe ve İngilizce olarak, ilerleyen zamanlarda da diğer dillerde yazılı ve görsel olarak anlatılacak." dedi.

İldeki tarihi yapıların tamamında bu hizmeti vermeyi planladıklarını bildiren Demirtaş, "İlk olarak merkezdeki tarihi mekanlarımızdan başlayacağız. Haziran sonu itibarıyla bütün kültür varlıklarımızda bu karekod sistemini oturtmuş olacağız. Bu sayede yanınızda başka bir kişi size anlatmadan, telefonunuzla karekodu okutturup, o tarihi mekan hakkında bütün bilgilere sahip olacaksınız." diye konuştu.

Demirtaş, tarihi yapıların girişine takılacak karekod sisteminin, güneş ve yağmurdan etkilenmeyecek şekilde, yaldızlı levha üzerine monte edileceğini kaydetti.

YORUM EKLE