Kıbrıs Gazisinin Hazırladığı Sergiye Yoğun İlgi

Kıbrıs Gazisi Fikri Demirbaş’ın Yunus Emre Kültür Merkezi’nde açtığı sergiye ilgi bir hayli yoğundu. Yağlı boya, ebru, hat ve kaligrafi dallarından onlarca eserini görücüye çıkaran Demirbaş, hedefinin yurt dışına açılmak olduğunu...

Kıbrıs Gazisinin Hazırladığı Sergiye Yoğun İlgi
banner230
Kıbrıs Gazisi Fikri Demirbaş’ın Yunus Emre Kültür Merkezi’nde açtığı sergiye ilgi bir hayli yoğundu. Yağlı boya, ebru, hat ve kaligrafi dallarından onlarca eserini görücüye çıkaran Demirbaş, hedefinin yurt dışına açılmak olduğunu söyledi.
Hat, ebru, yağlı boya, kaligrafi, ahşap yakma gibi birçok dalda eserler üreten Kıbrıs Gazisi ressam Fikri Demirbaş, sergi açtı. Sanat ve siyaset dünyasından birçok ismin katıldığı sergide, sanatseverler eserleri tek tek inceleyerek ressam Demirbaş  ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
“YAPTIĞIM RESİMLERDEN EV ALDIM”
Sanatseverlerin katılımdan dolayı mutluluğunu dile getiren ressam Demirbaş, “Kıbrıs birinci ve ikinci Barış Harekatı’nda gazi oldum. Bu sergide gazi arkadaşlarım da beni yalnız bırakmadı. Resme merakım benim 46 sene önce başladı. İnönü Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyle beraber başladım. Lise yıllarımda öğretmenim bana senin resimlerin çok güzel bundan para kazanabilirsin dedi. Ben de şimdiye kadar yapmış olduğum resimlerden bir ev aldım” dedi.
“EBRU SANATINI YURT DIŞINDA ÖĞRETMEK İSTİYORUM”
Gelecek hedeflerinin arasında yurt dışına açılmak olduğunu söyleyen Demirbaş, “Ben yaptığım resimlerle yurt dışına açılmayı düşünüyorum. Ama yurt dışına açılmak kolay değil. Ben yalnızım, insanlar bana destek olsa ben de yurt dışına ebru sanatını öğretmek istiyorum. Çünkü, yurt dışı ebru sanatına aç bir durumdadır. UNESCO ebru sanatını, en iyi sanat dalları arasına aldı” diye konuştu.
Sergiye katılan sanatseverlerden Asiye Hayta, resimleri çok beğendiğini dile getirdi. Hayta, “Ben zaten sanatı çok seviyorum. Yani buradaki emek harika mükemmel bir sergi olmuş. Sanatın önemi çok büyük, yani sanatı seven, insanı da sever diye düşünüyorum. O bakımdan sanatın her anı benim için çok önemli ve değerli, o yüzden Fikri beye emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Arkadaşlarıyla birlikte sergiyi görmeye gelen Anıl Çakıt ise kendisinin de resim sanatıyla ilgilendiğini belirterek, Demirbaş’ın eserleri hakkındaki fikirlerini aktardı.
Çakıt, “Ben sergiyi çok güzel buldum ve bence en önemlisi bir resmi kumaşın üzerine yapmış. Bu resim bana da ilham verdi. Altın suyunun üzerine yapmış olduğu renkli semazen çok güzel. Bunu beyaz da çizebilirdi ama rengarenk yaparak insanı çok güzel anlatmış. Fikri bey galiba biraz etkilenerek çalışma yapmış, çok fazla aynalama tekniği kullanmış” dedi.
Demirbaş’ın eserleri Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde 5 gün boyunca sergilenecek.
YORUM EKLE