Gönlündeki Güzellikleri Tablolarına Yansıtıyor

Kendini Bildi Bileli Resim Yapan Yaşar Kutlu, Gönlündeki Güzellikleri, Klasikle Modern Tarzı Birleştirerek Tablolarına Yansıtıyor.

Gönlündeki Güzellikleri Tablolarına Yansıtıyor
banner230
Küçük yaşlardan beri resim yapan Yaşar Kutlu, gönlündeki güzellikleri, klasikle modern tarzı birleştirerek tablolarına yansıtıyor.
Aslen Artvinli olmasına rağmen Amasya’da büyüyen ve kara kalem resimler yaparak Anadolu’yu kasaba kasaba dolaşan 70 yaşındaki Yaşar Kutlu, 11 yıldır Bursa’da eserler veriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ’El Sanatları Çarşısı’na dönüştürdüğü tarihi Balibey Han’daki küçük atölyesinde misafirlerini ağırlayan Yaşar Kutlu, bir taraftan şiirlerini okuyor, diğer taraftan gönlündeki ızdırapları ve güzellikleri paylaşıyor. Artvin’de tanıştığı bir Alman ressamın Müslüman olması için dua ettiğini, sonunda İspanya’nın Endülüs şehrine İslamiyetin izlerini incelemeye gittiğini anlatan Yaşar Kutlu, “Ben her canlıyı yaradandan ötürü incitmemek gerektiğini düşünüyorum. Onun için kimseye kızmaya hakkım olmadığını biliyorum. Rızkımı veren Allah’a bu küçük atölyede şükrediyorum. Önemli olan bu kubbede hoş bir seda bırakmak. Resimlerimde son dönemde klasik tarzı modernize etmeye başladım. Yeşil Türbe’nin belki binlerce resmi var, ama mezar taşlarının evliyalara dönüştüğünü hissettiren eserim son dönemde gönlümden geçip çizmeye başladığım resimler oldu. Bursalılar hep sanayi üretiminde oldukları için sanata fazla vakit ayıramıyorlar. İşadamlarını, çocukları ile birlikte güzel insanların yaptıkları sanatları görmeye Balibey’e Han’a, Tayyare Kültür Merkezine, Irgandı Köprüsü’ne, Yeşil’e ve Namazgah yokuşundaki Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Merkezi’ne bekliyoruz. Ben şehrin batısına gitmeye fırsat bulamıyorum. Oradaki gelişmişliği ve hareketliliği görünce de şaşırıyorum. Ama insanlar ruhlarını da beslemek için kadim şehrin merkezine gelmeliler” diye konuştu.
Almanya hükümetinin sanatçılara aylık 800 euro maaş bağlayıp onların daha fazla eser vermesini istediğini anlatan Yaşar Kutlu, “Türkiye’de de gerçek sanatçılar devlet tarafından desteklenirse, onure edilirlerse, çok daha zengin bir mirasa sahip olabiliriz. Bursa’da yeni açılan hat ve resim galerileri, sergiler mutlaka gezilmeli ve beğenilen eserler sahiplenilmelidir” dedi.
Kutlu, Balibey Han’daki atölyesinde yaptığı resimleri 100 lira ile 5 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuyor.
YORUM EKLE