İş sağlığı ve güvenliğinde yıl sonuna kadar cezai müeyyide yok

Konya Smmmo Başkanı Seyit Faruk Özselek, İş Güvenliği Uzmanı Ve İş Yeri Hekimi Çaliştirma Zorunluluğunun 1 Temmuz İtibariyle Yürürlüğe Girdiğini Fakat 2016 Yılı Sonuna Kadar Herhangi Bir Cezai Müeyyidenin Uygulanmayacağını Söyledi.

İş sağlığı ve güvenliğinde yıl sonuna kadar cezai müeyyide yok
banner230
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyit Faruk Özselek, İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun, kamu ve özel sektör ayrımı olmadan tüm iş yerleri için 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini fakat 2016 yılı sonuna kadar herhangi bir cezai müeyyidenin uygulanmayacağını söyledi.
50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve uygulamada herhangi bir ertelemenin olmadığını belirten Başkan Seyit Faruk Özselek; “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan iş yerlerinin Bakanlıkça yetkilendirilmiş İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi İstihdam edilmek üzere anlaşma sağlaması gerekmektedir. 10’dan az çalışanı bulunan iş yerlerinin işverenleri veya vekilleri ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimden geçecek ve Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri’nden (OSGB), kamu sağlık hizmet sunucularından ya da aile hekimlerinden iş yeri hekimi hizmeti alarak kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirebilecekler. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene, görevlendirmediği her bir kişi ve içinde bulunduğumuz 2016 yılında şartın yerine getirilmediği her ay için 6 bin 511 TL idari para cezası uygulanacaktı. Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 2016 yılı sonuna kadar işverenlere herhangi bir cezai müeyyide uygulanmayacaktır” dedi.
YORUM EKLE