05 Kasım 2015 Perşembe 15:23
Kırklareli İl Özel İdaresi 2016 Yılı Hazırlık Bütçesi İl Genel Meclisine Sunuldu
banner230
Kırklareli İl Özel İdaresi’nin 2015 yılında faaliyete geçirilen hizmet ve yatırımları ile 2016 yılı hazırlık bütçesi İl Genel Meclisine sunuldu.
Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 26, 30, 44 ve 45’nci maddeleri ile İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 2005/57 sayılı Genelgelerine istinaden hazırlanan 2016 Yılı Hazırlık Bütçesinin yasal süreleri çerçevesinde İl Encümenine, İl Encümeninin görüş raporu ile de İl Genel Meclisinin Kasım Ayı toplantılarında görüşülüp kabul edilmek üzere Meclise sunulduğunu belirtti.
Eser, "Kırklareli İl Özel İdaresinin 2016 Yılı Hazırlık Gelir- Gider Bütçesi 41 milyon TL denk olarak bağlanmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın gerçekleşme hedefleri dikkate alınarak hesaplanmıştır. Bu hesaplama gerçekleşen son üç yıllık gelir bütçemizin ortalaması ile 2015 yılı Haziran ayı gerçekleşmeleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bir önceki yıl kesinleşen öz gelirlerimiz üzerinden yapılan hesaplama ile, İl Özel İdaresi olarak kanunen ayırmak zorunda olduğumuz kanuni paylarımızın toplamı 7 milyon 527 bin 097 TL olarak hesaplanmıştır. İlgili tertiplerine ödenekleri ayrılarak konulmuştur. Bunun yanında Özel İdare personeli giderlerine, genel yönetimin cari harcamalarına, yasama-yürütme organları hizmetlerine, birliklere ve köylere yapılacak yardımlara ve Yedek Ödenek tertibine ayrılacak ödenekler tek tek hesaplanarak ayrılmaya çalışılmıştır. Kalan ödeneklerin 2016 Yılı Yatırım Programı çerçevesinde; İşletme Müdürlüğüne, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne, Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğüne, Destek Hizmetleri Müdürlüğüne ve Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğüne olmak üzere ilgili Müdürlüklerin bütçelerine dağıtımı yapılmıştır" dedi.
İl Özel İdaresi olarak bütçe imkanları doğrultusunda, mahalli ve müşterek olmak şartıyla, köylerin imar, yol, su, kanalizasyon, çevre, acil yardım ve kurtarma, orman köylerinin desteklendirilmesi, ağaçlandırma, altyapı, yol ve ulaşım ile sağlık, tarım, sanayi ve ticaret, sosyal hizmet ve yardımlar, yoksullara mikro kredi verilmesi ilk ve ortaöğretim kurumlarının bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gerekli desteği her zaman sağladıklarını dile getiren Eser, "2015-2019 yılını kapsayan 5 yıllık orta vadeli stratejik planımız ve yapılan bütçeler ile hedeflerimiz tüm bu sorunların çözülmesi yönünde olmuştur. Hepimizin amacı bu olduğundan; bu payda da birleşmiş bulunmaktayız. 2016 Yılı İl Özel İdare Bütçesi de bu amaçlar çerçevesinde hazırlanmıştır. İlimize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni eder, İl Genel Meclisimizin 2016 Yılı bütçe dönemi çalışmalarında başarılar dilerim" ifadelerini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.