Vali Düzgün, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nu Kabul Etti

Vali Orhan Düzgün, Veli Böke başkanlığındaki Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Oktay Özkan ve üyeleri Doç. Dr. Gökhan Halıcı, Başak Güleser ve Hadi Kuvulmaz’ı makamında kabul etti.Vali...

KAYSERİ 27.10.2015, 13:49
Vali Düzgün, Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nu Kabul Etti
banner230
Vali Orhan Düzgün, Veli Böke başkanlığındaki Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Oktay Özkan ve üyeleri Doç. Dr. Gökhan Halıcı, Başak Güleser ve Hadi Kuvulmaz’ı makamında kabul etti.
Vali Düzgün, kabulde, Kayseri’de 12 doğal sit alanı ve 19 anıt ağaç bulunduğunu belirterek, özellikleri ve güzellikleri bakımından ender bulunan bu tabiat varlıklarını korumanın sevmekle mümkün olabileceğini söyledi.
Kayseri’nin tabiat varlıkları açısından zengin bir il olduğuna işaret eden ve Kayseri’nin bu varlıklarına sahip çıkmanın herkesin görevi olduğunu dile getiren Vali Düzgün, şu bilgileri verdi:
"Yeşilhisar ilçemizdeki Soğanlı bölgesi, Keşlik’teki Kaya Kiliseler ve Mağaralar, Erdemli’deki Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Talas Doğal Sit Alanı, Kapuzbaşı Şelaleleri, Tuzla Gölü, Sultansazlığı, Tavlusun Doğal Sit Alanı, Yedigöller’deki Direk Gölü, Engir Gölü, Pınarbaşı’ndaki Zamantı Irmağı Kaynağı ve Şeker’deki Alaattin Keykubat Gölü, özellikleri ve güzellikleri bakımından ender bulunan tabiat varlıklarımızdır. Kayseri’mizin bu eşsiz güzelliklerini hep birlikte sahiplenmeli ve korumalıyız. Ayrıca, 19 adet anıt ağacımız bulunmaktadır. Yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan, yöre folklorunda, kültür ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan ağaçlarımız da bizim için özel önem taşımaktadır."
Vali Düzgün, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarının 2011 yılında bölünmesi ile kurulan Kayseri Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nun bugüne kadar aldığı 200 kararın Kayseri’nin tabiat varlıklarını koruma ve sahiplenmeye yardımcı olduğunu ifade ederek, görevlerini hassasiyetle yerine getiren komisyon başkanı ve üyelerine teşekkür etti.
Komisyonun Başkanlığını yürüten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Veli Böke de, kabulünden dolayı Vali Düzgün’e teşekkür ederek, şahsı ve komisyon üyelerinin Vali Düzgün’ün desteğini her zaman gördüğünü ve bu durumun çalışmalarında kendilerine moral ve şevk kazandırdığını dile getirdi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@