03 Kasım 2015 Salı 17:11
İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Kılıç:
banner230
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle Forum Kayseri Alışveriş Merkezinde stant açılarak, vatandaşlar bilinçlendirildi.
Etkinlikte konuşan Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz Kayseri’nin organ bağışı konusunda Türkiye ortalamasının altında kaldığını vurgulayarak “Kayseri’de de bu sene sadece bir beyin ölümlü hastanın organları bağışlandı. Biz Türkiye ortalamasını bile yakalayamıyoruz. Kayseri’nin Türkiye ortalamasını yakalayabilmesi için en az üç dört beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanması gerekir” dedi.
Forum Kayseri’de düzenlenen programa İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası ile ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, “Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunmadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün ülkemizde kronik böbrek yetmezliği hastaları diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır” diye konuştu.
Organ bağışının önemine değinen Kılıç, “Organ naklinde alıcı verici olarak kişilerin doku uyumları önem arzetmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla ameliyat başarısı yükselir. Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için ‘nasıl olsa ölür’ tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü kararı verilmeden organ nakli düşüncesi gündeme gelmez. Diyanet İşler Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Zeki Yılmaz ise “Ülkemizde her yıl kasım ayının ilk haftası organ bağış ve organ nakli haftası olarak birtakım etkinliklere sahne olmaktadır. Bu haftanın amacı ülkemizdeki organ bağışının artırılması, yaygınlaştırılması ve insanlarımızın bu konudaki bilinç seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Bu hafta içinde yapılan değişik etkinliklerle insanlarımızda organ bağışı konusunda bir farkındalık yaratmak istiyoruz” diyen Zeki yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ”Bunu yılın bir haftasında değil çeşitli etkinliklerle yılın tamamında bu etkinlikleri sürdürmek istiyoruz. Maalesef ülkemizde yeterli organ temin edilemiyor. Her geçen gün organ nakli bekleyen hastaların sayısı artmaktadır. Organ temin edilemediği için bu hastaların büyük çoğunluğu listede organ beklerken ölmektedir. Dün Türkiye genelinde sadece günün belirli bir süresinde16 tane beyin ölümlü hasta gelişti ama bu hastaların hiç birisi de organ bağışında bulunmadı. 2014 yılında bin 816 beyin ölümlü hasta ortaya çıktı. Bu hastalardan sadece 407’sinin organları bağışlandı. Dört beyin ölümlü hastadan bir tanesinin organları bağışlanmaktadır.2015 yılının ilk on ayında ise 1 Kasım itibariyle bin 619 beyin ölümlü hasta Türkiye’de genelinde görüldü. Bunlardan sadece 376’sının organları bağışlandı. Şuandaki oran geçen senekinden farklı değildir. Kayseri’de de bu sene sadece bir beyin ölümlü hastanın organları bağışlandı. Biz Türkiye ortalamasını bile yakalayamıyoruz. Kayseri’nin Türkiye ortalamasını yakalayabilmesi için en az üç dört beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanması gerekir. Mersin, Adana, İskenderun gibi şehirlerimizden beyin ölümlü hastaların organları Kayseri’ye getirildi ve organlar Kayseri’de nakil bekleyen hastalara verildi.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.