Bayraklı’nın kütüphaneleri cazibe merkezi olacak

Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezinin girişimiyle başlatılan “Herkes İçin Kütüphane” projesinin İzmir’deki toplantısına Bayraklı Belediyesi ev sahipliği yaptı. Proje, belediyelerin...

İZMİR 30.07.2016, 10:28
Bayraklı’nın kütüphaneleri cazibe merkezi olacak
banner230
Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezinin girişimiyle başlatılan “Herkes İçin Kütüphane” projesinin İzmir’deki toplantısına Bayraklı Belediyesi ev sahipliği yaptı. Proje, belediyelerin kütüphaneleriyle işsizler, engelli ve yaşlılar, ev hanımları, kırsal kesimde yaşayanlar ve sosyo ekonomik açıdan teknolojilere ulaşmakta zorlanan geniş bir kitleyle buluşturulmasını hedefliyor.
Toplantı Bayraklı Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ev sahipliğinde, İzmir’deki diğer yerel yönetimlerin kütüphane sorumlularının katılımıyla Bayraklı Havuz Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Proje ve gelecekte düzenlenecek altyapı çalışmaları ile ilgili katılımcılara program Direktörü Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük bilgi verdi.
"Kütüphaneler köklü bir değişim yaşayacak"
Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi’nin yürüttüğü proje, Türkiye’deki yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerin toplumsal dönüşümde daha etkin yer almalarını amaçlıyor. Bir sosyal inovasyon örneği olan, “Herkes için Kütüphane” projesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yerel yönetimlere bağlı kütüphaneler aracılığıyla işsizler, engelli ve yaşlı bireyler, ev hanımları, kırsal kesimde yaşayanlar ve sosyo ekonomik açıdan bu teknolojilere ulaşmakta zorlanan geniş bir kitleyle buluşturulmasını hedefliyor.
Program sonunda, bu kütüphanelerin köklü bir değişim geçirerek bölgelerindeki vatandaşlar için birer cazibe merkezi olması öngörülüyor. Belediyelerin kütüphanelerine bilgisayar ve internete erişim cihazları ve yazılımları, eğitim ve tanıtım materyalleri, personele verilecek eğitimler, Herkes İçin Kütüphane programı tarafından ücretsiz olarak karşılanacak. Vakıf, bir süre önce Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a 14 semt kütüphanesi ile örnek çalışmalar nedeniyle teşekkür plaketi vermişti.
"Önemli bir proje"
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, göreve geldikten sonra kütüphane sayısını hızla artırdıklarını ve şuanda 23 mahallenin 14’ünde kütüphane açtıklarını söyledi. Başkan Karabağ, “Hedefimiz her mahalleye bir kütüphane açmak. Buraya özellikle çocuklarımız, gençlerimizin gelmesi için gayret gösteriyoruz. Okullarımızla görüşüyoruz. Binlerce kitap onları bekliyor. Herkes için kütüphane projesini önemsiyoruz. Proje hayata geçtiğinde kütüphaneler daha da cazibe merkezi haline gelecek. Proje kapsamında, kütüphanelerimizin alt yapısı güçlendirilecek” dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
-2°
açık
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 05:56
Güneş 07:22
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@