Altonale’de Maltepe rüzgarı

Almanya’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Altonale Kültür Festivali’nin bu yılki onur konuğu, Maltepe Belediyesi oldu.Almanya’nın Hamburg kentinin Altona semtinde geleneksel olarak düzenlenen festivale, bu yıl Türkiye damga vurdu. Altona...

İSTANBUL 06.07.2016, 11:28
Altonale’de Maltepe rüzgarı
banner230
Almanya’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Altonale Kültür Festivali’nin bu yılki onur konuğu, Maltepe Belediyesi oldu.
Almanya’nın Hamburg kentinin Altona semtinde geleneksel olarak düzenlenen festivale, bu yıl Türkiye damga vurdu. Altona Belediyesi ile kardeş belediye olan Maltepe Belediyesi’nin onur konuğu olarak davet edildiği festivalde, çekimleri Maltepe’de yapılan ve kadın emeğinin konu edildiği ödüllü Toz Bezi filmi gösterildi. Festival kapsamında gazeteci Mehmet Ünal’ın "Almancılar" adlı fotoğraf ve Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin resim sergisi büyük ilgi gördü. Maltepeli sanatçı Mertor Demirelli’nin piyano resitali sunduğu festivalde, tiyatro sanatçısı Haydar Zorlu da, Faust oyunuyla sahne aldı. Açılış töreninde Atatürk Havalimanı’na yönelik terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Festivalin açılış konuşmasını yapan Altona Belediye Başkanı Liane Menzer, festivalin onur konuğu ve kardeş belediye Maltepe’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.
“Temeli Sağlamlaştırdık”
Yaşanan terör olayları nedeniyle festivale katılamayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, Altonale Festivaline gönderdiği mektupta, Maltepe olarak festivale katılmaktan memnun olduklarına ve festivalin farklı kültürlerin buluştuğu büyük bir sahne olduğuna vurgu yaptı. Kılıç, şunları kaydetti: "Barış içinde bir arada yaşamanın temeli, insanların birbirini sevmesinden ve yaşamlarındaki farkı kabullenmesinden geçer. 50 yıldan uzun süre Almanya’da bulunan Türklerle Almanların ilişkileri, dostluktan ileri taşınmış ve akrabalık boyutuna uzanmıştır. Bu iki toplum insanları yıllardan bu yana iki ayrı kültür ile büyümüş ve aradaki kültür farkı, yaşam biçimlerini olumsuz etkilememiştir. Birbirlerine bu kadar yakın olan insanların yaşadığı yerlerde görevli yerel yöneticiler olarak bizler de, özellikle kültürel anlamda bağlarımızı daha da güçlendirmek için çaba gösteriyoruz. Belediye başkanı olduğum İstanbul’un Maltepe ilçesinde yaşayan hemşehrilerimizin, hemen hepsinin Almanya’da akrabaları bulunuyor. Yani, bizlerin bir ayağı da Almanya’dadır. Şehirlerimiz arasında sınırlar olsa bile bu insanların varlığı, kendiliğinden bir köprü oluşturmuştur. İşte biz; Maltepe ve Altona Belediyesi olarak bu doğal köprüye resmi bir kimlik kazandırarak, insanların oluşturduğu temeli daha da sağlamlaştırdık."
“Barış terörü bitirir”
Son dönemde yaşanan terör olaylarına da değindiği mektubunda Kılıç, "Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve hepimizi derinden sarsan terör saldırısının yarattığı hüznü yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün bir özdeyişine, hepimizin şiddetle ihtiyacı var: Yurtta barış, dünyada barış! Şurası kesindir: Yurtta barış terörü, dünyada barış savaşı bitirir… Dilerim kültürlerarası farkı dostluğa dönüştüren kardeş şehir anlaşmaları, insanların daha da yakınlaşmalarına yol açar" dedi.
Son dönemde artan terör olayları nedeniyle dünyada Türkiye’ye karşı yanlış bir algı oluşmaya başladığını vurgulayan Başkan Kılıç, "Taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyduk. Ülkemizi, kültürümüzü, sanatımızı ve dünyaya bakışımızı bizden dinleyin diyerek yollara düştük. İlk durağımız Hamburg. Hamburg’da bir hafta süresince Türk haftası düzenledik. Artık ülkemizi birilerinin anlatmasına ihtiyaç duymadan zenginliğimizi, dayanışmamızı ve hoşgörü kültürümüzü biz olarak anlatacağız" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
açık
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 05:56
Güneş 07:22
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@