Koyunlarla Kuzuların Buluşma Anı

Iğdır’da yaklaşık 300 koyunun yeni doğan kuzularıyla buluşması, annelik duygusunun değişmediğini bir kez daha gösterdi.Her koyun yavrusunu sesinden tanıyarak süt vermesi ise, olaya ayrı bir güzellik katıyor. Bahar mevsimiyle birlikte yeni...

Iğdır 29.03.2016, 13:07
Koyunlarla Kuzuların Buluşma Anı
banner230
Iğdır’da yaklaşık 300 koyunun yeni doğan kuzularıyla buluşması, annelik duygusunun değişmediğini bir kez daha gösterdi.
Her koyun yavrusunu sesinden tanıyarak süt vermesi ise, olaya ayrı bir güzellik katıyor. Bahar mevsimiyle birlikte yeni doğan kuzuların süt emzirmesi, annelik duygusunun tüm canlılarda değişmediğini gösteriyor. Koyunların ahırın önüne gelmesiyle birlikte kapılar açılınca hücum eden kuzular, koku ve ses yöntemiyle 300 koyun içinde annelerini arıyor. Annelerine kavuşan kuzular, o nefis sütün tadını çıkarıyorlar.
Hoşhaber beldesinde hayvancılıkla uğraşan Tahir Sarıtaş, geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu, genelde koyun ve keçi olmak üzere küçükbaş hayvancılık yaptıklarını söyledi. Kışın ahırda baktıkları hayvanlarını havaların ısınması ile birlikte meralarda otlatmaya götürdüklerini belirterek, “Şu anda baharın başı olduğundan hayvanlarımızı köy çevresindeki meralarda otlatıyoruz. Yaylalarda havalar düzeldiği zaman, hayvanları daha yüksek kesimlerdeki otlaklara götürüyoruz” dedi.
Otlaktan gelen koyunları kuzularıyla buluşturduklarını anlatan Sarıtaş, “Şimdi ahırın önünde meleşerek sabırsızlıkla bekleyen anne koyun, kuzusunu sesi ve kokusu ile tanıyor. Küçük bir kuzu ise annesini 300 tane koyunun içinde sesinden tanıyor. Asla bu kalabalıkta bir koyun kendisine ait olmayan başka bir kuzuyu kabul etmiyor” diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@