Süleymaniye Vakfı imsakiyesi 2021 – Mizana Uygun Ramazan imsak ve iftar vakti!

Abdulaziz Bayındır hoca ve süleymaniye vakfı takvimi ekibi tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda il il Ramazan imsakiyesi hazırlanmıştır. Peki Türkiye için Ramazan’ın ilk gününde iftar ve sahur vakti nedir? İşte Süleymaniye Vakfı Ramazan 2021 İmsakiyesi 12 Nisan 2021 tarihli haberimizde

Gündem 12.04.2021, 09:20 12.04.2021, 09:21
Süleymaniye Vakfı imsakiyesi 2021 – Mizana Uygun Ramazan imsak ve iftar vakti!

Abdulaziz Bayındır hoca ve süleymaniye vakfı takvimi ekibi tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda il il Ramazan imsakiyesi hazırlanmıştır. İslam aleminin Ramazan ayı için sayılı günler kaldı. Ramazan’da oruç tutacaklar ilk olarak 13 Nisan 2021 Salı sabaha karşı ilk sahura kalkacaklar ve ilk iftar da 13 Nisan 2021 akşamı açılacak. Peki Türkiye için Ramazan’ın ilk gününde iftar ve sahur vakti nedir?

İşte Süleymaniye Ramazan 2021 İmsakiyesi

Türkiye için il seçimlerinde merkez hesap alındığı için ilçe seçerek imsakiyenizi oluşturunuz.2021 yılı Ramazan ayı için imsakiyeler hazırlandı...


http://imsakiye.suleymaniyetakvimi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz...


Sabah namazı ve imsak vakti
Güneşin doğu ufkuna yakınlığı -9° olunca sabah namazı vakti girer ve oruç yasakları başlar. Bu sırada fecr-i kâzibin büyük bir kubbeye benzeyen aydınlığı enlemesine uzanan, üstü beyaz ve altı siyah olan bir kızıl ışık kümesi ile bölünür. Bu ayrışmayı şu âyet anlatmaktadır:
فَالِقُ الإِصْبَاحِ وَجَعَلَ اللَّيْلَ سَكَنًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ حُسْبَانًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ

“Sabahı bölen; geceyi dinlenme zamanı, Güneş ile Ay’ı hesaba uygun yapan odur. Bunlar güçlü ve bilgili olanın koyduğu ölçüdür”. (En’âm 6/96)
El-ısbâh = الْإِصْباحِ “sabaha giriş” الصَّبَحُ = sabah da kızıllık demektir. Fâliq’ul-ısbâh = فالق الإِصباح, seher vaktinin karanlıkla karışık olan kızıl ve beyaz ışıklarını bölen kızıl kuşak olur.Fecr-i sâdıkta karanlık ile beyaz ışık kuşağı, kızıl ışık kuşağıyla ikiye bölünür.
Bir kişi Allah’ın Elçisi’ne namaz vakitlerini sormuş; o da ona, uygulayarak göstermek için ilk gün sabah namazını ilk vaktinde kıldırmıştı. Ebu Musa el-Eş’ârî bize şu bilgiyi vermektedir:

فأقامَ الفَجْرَ حين انشقَّ الفجْرُ، والنّاس لا يكادُ يعرفُ بعضُهُمْ بعْضاً.
Ogün Allah’ın Elçisi, sabah namazını, fecr (kızıllık) yarıldığı sırada kıldırdı. İnsanlar neredeyse birbirini tanıyamayacaktı. (Müslim, Mesâcid 178 - 614)
Allah’ın Elçisi’nin şu sözü konuyu değişik şekilde ifade etmektedir:

… صَلَّى الْفَجْرَ حِينَ بَرَقَ الْفَجْرُ وَحَرُمَ الطَّعَامُ عَلَى الصَّائِمِ …
“(Cebrail) Sabah namazını kızıllığın parıldadığı, oruçluya yiyeceğin haram olduğu sırada kıldırdı. ”
Aşağıdaki haber de bu durumu desteklemektedir:
كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهم عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُصَلِّي الصُّبْحَ وَأَحَدُنَا يَعْرِفُ جَلِيسَهُ
“Nebi sallallahu aleyhi ve sellem sabahı kıldırırken birimiz yanında oturanı tanırdı .”
Demekki ufukta oluşan aydınlık bu saatte mescidin içine kadar ulaşıyordu. Âişe (radıyallahu anhâ) şöyle demiştir:
كُنَّ نِسَاءُ المُؤْمِنَاتِ يَشْهَدْنَ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ صَلاَةَ الفَجْرِ مُتَلَفِّعَاتٍ بِمُرُوطِهِنَّ، ثُمَّ يَنْقَلِبْنَ إِلَى بُيُوتِهِنَّ حِينَ يَقْضِينَ الصَّلاَةَ، لاَ يَعْرِفُهُنَّ 
أَحَدٌ مِنَ الغَلَسِ

"Mü'minlerin kadınları elbiselerine bürünmüş olarak Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve sellem ile sabah namazına katılırlar, namazı bitirince evlerine doğru ayrılırlardı da alaca karanlıktan kimse onları tanımazdı ."
Kadınlar arkada namaz kılarlardı. Demek ki erkekler tarafından bakınca onları tanıyacak kadar bir aydınlık olmadan namaz bitiyordu. 
Sabah namazının vakti, Güneş doğuncaya kadardır. 
Güneşin batmadığı yerlerde Güneş, doğu noktasına 9 derece yaklaşınca sabah namazı vakti girer. Bunu T cetveli ile gözlemlemek isteyen, güneyden doğuya olan çemberin beşte dördünün tamamlanmasını bekler. Böyle yerlerde Güneş, doğu noktasına varınca doğmuş sayılır. 
Güneşin doğmadığı yerlerde Güneşi doğmuş saymak için sabahın ışıklarının batı noktasına kadar uzamasını beklemek gerekir. 
Güneş’in ufkun 6° altına geldiği zaman çevredeki cisimler net olarak görülebildiği gibi en parlak yıldızlar da görülebilir. Bugün ona “sivil tan” fıkıhta ise isfâr (الاسفار) vakti denir. Sabah namazında kıraat uzun tutulduğu için sabahı ilk vaktinde kılanlar bile camiden çıkıncaya kadar isfâr vakti girer. 
Güneş doğunca gece biter. Çünkü Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir: “Gece yüzünü gösterir, gündüz sırtını döner, Güneş de batmış olursa oruçlu iftar eder.” Bunu gündüze uygularsak şöyle deriz: “Gündüz yüzünü gösterir, gece sırtını döner, Güneş de doğmuş olursa gündüz başlamış olur.”

Yorumlar (7)
Nadire 8 ay önce
Bu ramazan da sahur yemeğini kaçta
bitirmeliyiz namazı tam kaçta kılmalıyız
Ali 8 ay önce
Berlin'de sizin iftarda biz gunesleniyoruz ne gün batması lütfen milletin kafasını karistirmayin
Ali Sarıaydın 8 ay önce
Bakara 187. Ayette "Fecrin beyaz ipi siyah ipinden sizin için ayırt edilir hale gelinceye kadar yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın.
Beyaz ip'in siyah ipten ayırt edilmesi şudur: Karanlıkta renkler ayırt edilmez, bir cismin orjinal rengi üzerine gün ışığı düşmesiyle belli olur.Ayette siyah ip ve beyaz ip denilmesi, renklerin tamamen net olarak belli olması için denilmiştir, zira loş bir ışıkta: beyaz kremsi bir renk gibi görünürken, lacivert ve koyu yeşil gibi siyaha yakın renkleri de ayort etmek mümkün değildir.
Bu nedenle: gün ışığının cisme yansıyacak kadar vurması gerekir.
Bu da tan yerininin ağarıp güneş ışığının o bölgeye vurduğu an (şafak sökmesinin başladığı) sahur vaktinin bitimidir.
Ayette geçen "sizce" ise; günün doğması başladıktan sonra, her mesafede farklı zamanda ışıma olacağı için, insanlar bulunduğu yerden bunu gözleyip karar vermesi anlamında dır.
Bu her metrede bile mili saniyede olsa ışımada zaman farkı olur.
Allah: Ölçüde en adil olandır. Saygılar
Ali 8 ay önce
Berlin'de sizin iftarda biz gunesleniyoruz ne gün batması lütfen milletin kafasını karistirmayin
Ilknur 8 ay önce
Sayin hocam hayirli ramazanlar olsun insAllah almanya frankfurt icinde keske sizin belirlediginiz imsakiyemiz olsa biz ufku takip edemiyoruz anca yüksek binada olmamiz gerekiyor ufku görebilmemiz icin bunada herkez icin imkan olmuyor.Allahin selami üzerinize olsun.
SELİM 8 ay önce
Sayın Hocam güzel hemşerim Allah senden razı olsun ceddine rahmet
Güleser Topuz 8 ay önce
İstanbul kağıthabede sahuru saat kaça kadar yiyebiliriz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@