Trump, mali kayıtlarının takibine karşı harekete geçti

- ABD Başkanı Donald Trump ve ailesi, Deutsche Bank ve Capital One bankalarının, mali kayıtlarıyla ilgili Kongre'ye bilgi vermelerini engellemek amacıyla mahkemeye başvurdu

Genel 30.04.2019, 09:54
Trump, mali kayıtlarının takibine karşı harekete geçti
banner230

ANKARA (AA) - ABD Başkanı Donald Trump, aile üyeleri ve şirketler grubu, Deutsche Bank ve Capital One bankalarının, mali kayıtlarıyla ilgili Kongre'de soruları yanıtlamalarını engellemek amacıyla mahkemeye başvurdu.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff ve Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters'ın, ABD Başkanı'nın mali kayıtlarının takibi amacıyla Kongre'ye davetiye çıkarmasının ardından Trump ailesi ve şirketleri, New York'ta Deutsche Bank ve Capital One bankalarının ifade vermesini engellemek için hukuki süreç başlattı.

Şikayet dilekçesinde, "Kongre'de ifade verme çağrısının, mali durumunun ve şirketlerinin didik didik edilerek ABD Başkanı Donald Trump'ı rahatsız etmek ve Başkan'a siyasi açıdan zarar verebilecek herhangi bir materyal elde etmek için yapıldığı" ifade edildi.

Trump'ın avukatları, "Başkan'ın, ailesinin ve iş yerlerinin mahremiyetini korumak amacıyla" davetin iptalini ve finansal kurumların kayıtları teslim etmesinin engellenmesini istiyor.

Deutsche Bank'ın, davet üzerine Trump'ın finansal kayıtlarını New York Başsavcılığına vermeye başladığı yönünde haberler çıkmıştı.

ABD Başkanı Trump, Kongre'de Demokratlar tarafından çıkarılan her davete karşı mücadele etmeyi planladığını açıklamıştı.


Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
açık
Namaz Vakti 19 Kasım 2019
İmsak 05:55
Güneş 07:21
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@