Trakya’da Afrika Hastalığı Alarmı

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdal İlgü, Trakya’da Bazı Bölgelerdeki Büyükbaş Hayvanlarda "nodüler Ekzantem" Hastalığı Görüldüğünü, 300’ü Aşkın Hayvanın İmha Edildiğini Söyledi.

Trakya’da Afrika Hastalığı Alarmı
banner230
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdal İlgü, Trakya’da bazı bölgelerdeki büyükbaş hayvanlarda "Nodüler Ekzantem" hastalığı görüldüğünü, 300’ü aşkın hayvanın imha edildiğini söyledi.
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erdal İlgü, Edirne ve Kırklareli’de hayvanlarda "Afrika Hastalığı" olarak bilinen "Nodüler Ekzantem" hastalığı görüldüğünü bildirdi. Büyükbaş hayvanların vücudunda yaraların görüldüğünü belirten İlgü, "LSD dediğimiz Nodüler Ekzantem Hastalığı, deride oluşmuş yumru şeklindedir, kabartıdır. Hayvanda sanki alerji varmış gibi nodül şeklinde mercimek tanesi, fındık tanesi kadar büyüklükte hatta yumruk kadar büyüklükte görülür. Yara şeklinde rastlanmaktadır. Sineklerle bulaşmaktadır. Viral bir hastalıktır" dedi.
Hastalık nedeniyle karantina uygulaması yapıldığını belirten İlgü, "Şu ana kadar 300’ü geçik hayvan imha edildi. Olan yerlerde de imha işlemi devam ediyor. Aşılama yapılmaktadır. Aşılama koyun-keçi çiçek aşısı ile antijenik akrabalığı olduğu için koruyucu olarak bu aşı yapılmaktadır. Hastalık çıkışı olmadan karantina süresi bitmez. Hasatlık duracak, aşılama bitecek, aşılama hayvanda bağışıklığa neden olacak ki ondan sonra bir ay gibi süre hastalık çıkışı olmazsa karantina açılacak" diye konuştu.
YORUM EKLE