Trafikteyken Cep Telefonu İle Konuşulmasını Engelleyecek Proje

Kazaların büyük bölümünün sürücülerin trafikteyken cep telefonu ile görüşmesinden kaynaklandığını tespit eden uzmanlar, İzmir’in Seferihisar ilçesinde Türkiye’de ilk kez ’Yaya Güvenliği’ isimli projeyi hayata geçirdi. Proje...

Trafikteyken Cep Telefonu İle Konuşulmasını Engelleyecek Proje
banner230
Kazaların büyük bölümünün sürücülerin trafikteyken cep telefonu ile görüşmesinden kaynaklandığını tespit eden uzmanlar, İzmir’in Seferihisar ilçesinde Türkiye’de ilk kez ’Yaya Güvenliği’ isimli projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında, trafik levhalarının altına dikkat çeken yazılar asıldı.
Türkiye’de kazaların büyük çoğunluğunun sürücülerin cep telefonu ile görüşmesinden kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine, Seferihisar Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Doğuş Otomotiv ilçede ortak bir proje başlattı. Türkiye’de ilk olan ve ’Yaya Güvenliği’ ismiyle hayata geçirilen proje için, Seferihisar ilçesi pilot bölge seçildi.
TRAFİK LEVHALARININ ÇARPICI YAZILAR ASILDI
Projeyle birlikte, ilçenin önemli noktalarındaki trafik levhalarına trafikteyken cep telefonu kullanılmamasını içeren çarpıcı yazılar asıldı. “Gözünüz telefondayken trafik levhalarını kaçırırsınız, gözünüz telefondayken kaç levha kaçırdınız!” gibi yazılar, hem sürücü, hemde vatandaşların dikkatinden kaçmadı. Projenin ikinci aşamasında ise, gece görüşünün arttırılması amacıyla ilçedeki tüm yaya geçidi levhalarının reflektörle kaplanacağı öğrenildi.
Öte yandan Doğuş Otomotiv yetkilileri ise, ilçede yapılan örnek çalışmalar nedeniyle Seferihisar’ı pilot bölge olarak seçtiklerini ifade etti.
Projenin ilk olarak Seferihisar’da uygulanmasından son derece memnun olduğunu belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, şu açıklamalarda bulundu:
"Maalesef ki küçük dikkatsizlikler insanların hayatına mal olabiliyor. Uyarı levhaları, kırmızı ışıklarda ve yaya geçitlerinde sürücülerin telefonlarını eline almadan görüp sadece trafiğe konsantre olmasını sağlayacak. Doğuş Otomotiv’e ilçemizi pilot bölge olarak seçip, yaptıkları uygulama için, Emniyet Müdürlüğümüze de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Umarım vatandaşlarımızda öngörülen farkındalık oluşur ve proje amacına ulaşır.”
YORUM EKLE