21 Mayıs 2015 Perşembe 16:12
Tokat’taki Olaylı Mali Genel Kurulla İlgili Açıklama
banner230
Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, olaylı geçen mali genel kurulun provoke edilmek istendiğini ileri sürerek, “Yaşlı birinin tekmelendiğini manşet atmış gazetelerimiz. O yaşlı kişi sabah gelip genel kurulu provoke etmeye çalışanların başını çekiyor” dedi.
Tokat’ın Turhal ilçesinde Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 64. Olağan Mali Genel Kurulu’nda yaşanan olayların ardından Kooperatif Başkanı Yalçın Bekler, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 78 bin ortağı bulunan kooperatifin mali kongresinin provoke edilmeye çalışıldığını ileri süren Bekler, “Ama basına gerçekte olmayan şeylerin yansıdığını görünce üzüldüm. Doğru şeylerin konuşulması için bugün buradayız. 18 Ekim 2014 yılında olağanüstü karar alarak seçime gitti. O kongrede yönetim kurulumuz ortaklarından büyük bir destek olarak göreve geldi. Dün genel kurulu provoke eden önceki Başkan Cemalettin Uzamış ve yönetim kurulu üyeleri çiftçimizden o genel kurulumuzda destek alamayacaklarını anladıklarında aday olmadılar karşımızda. O gün aday olmayanlar dün yapılan mali genel kurulumuzu provoke etmek için ellerinden geleni yaptılar. Seçildiğimiz günden itibaren köy köy gezerek çiftçimizin sorunlarını dinlemeye çalışıyoruz. Hiçbir siyasi partinin mensubu değiliz, hiçbir siyasi partiye de yakın değiliz. Çünkü biz sivil toplum örgütüyüz, sivil toplum örgütleri siyasi partilere yakın olmazlar” diye konuştu.
“MALİ GENEL KURULU PROVOKE ETMEYE ÇALIŞTILAR”
Mali genel kurulun Turhal’da yapılmaması için provokatif eylemlerin olduğunu ileri süren Bekler, “Vali bey kanunda almış olduğu karara uyarak Turhal’da yapılacak olan mali genel kurul için azami güvenlik tedbirleri aldı. Biz mali genel kurulumuzu ortaklarımıza duyurmak için köylerimizi gezdiğimizde bu arkadaşlara teveccüh olmadığımı gördük. Her gittikleri köyde kovulduklarına şahitlik ettik. Köylerden kovulunca şu ifadeleri kullandıklarına; ‘Biz de 50-100 kişiyi toplarız gider genel kurulu toplarız masaları dağıtırız. Yazılım elemanlarını döveriz, bu kongreyi iptal ettiririz sonucu ne olursa olsun’ dediklerine şahitlik ettik. Biz bu olayları emniyet müdürlüğümüze birebir aktardık. Mali genel kurulunda bu kadar polis olmasına aslında gerek yoktur ama provoke edileceğini biliyorduk. Bu nedenle yoğun bir güvenlik önlemi alındı. Orada hiçbir ortağın oy kullanmasına engel olunmadı. İşlem yapılan ve gözaltına alınlar eski Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Uzamış’ın akrabaları ve kooperatif üyesi değiller. Bu kişiler üye olmadıkları bir genel kurula neden gelirler? Bunlar bizim söylediklerimizi doğrulamıyor mu? Bu arkadaşlar iyi niyetli değil. Asıl konuşulması gereken bu değil. Bu arkadaşların 31 yıllık dönemde yaptıkları. Kendi yaptıklarının konuşulmaması için farklı gündem yaratmaya çalıyorlar. Kooperatifin çok büyük mal varlığı varmış, 31 yıllık başkan döneminde çarçur edilmiştir” diye konuştu.
“EMNİYET GÜÇLERİMİZİN PROVOKE EYLEMDE BULUNAN KİŞİLERE YAPTIĞI MÜDAHALENİN KONUŞULMASI VİCDANIMIZI İNCİTMİŞTİR”
Mali genel kurulunda 2 bin 134 katılım sağlandığını ve hiçbir üyenin girişine engel olunmadığını ifade eden Bekler, “2 bin 134 kişiden sadece Uzamış taraftarı sadece 92 kişidir. Yani Uzamış’a oy veren 92 kişidir. 92 kişi mi üstündür, 2 bin 33 kişimi üstündür. Çiftçiden destek alamayan bu kişilere itibar edilmemesi lazım. Aslında bunların geçmişteki karanlık icraatlarının manşet yapılması lazım. Emniyet güçlerimizin provoke eylemde bulunan kişilere yaptığı müdahalenin konuşulması vicdanımızı incitmiştir. 15-20 kişi geçmeyen kişi tarafından ‘vali istifa’ diye bağırılmıştır. Sayın Valimiz Tokat için büyük bir şanstır. Kendisinin de çiftçi taraftarı olduğuna inanıyorum. Çünkü geldiği günden buyana çiftçilere yönelik projeler yapmakta. Yem fabrikası, et entegre tesisi yapıyoruz sayın Valimiz destekliyor. Ben şuana kadar bu kadar çiftçinin içerisinde yer alan çiftçiye destek veren bir valiye şahitlik etmedim. Ama 15-20 kişiyi geçmeyen niyetleri bozuk olan kişilerin ‘vali istifa’ diye bağırmaları yüreğimi incitmiştir” ifadelerini kullandı.
“POLİSİN TEKME ATTIĞI YAŞLI ADAM ÇİFTÇİ DEĞİL”
Bekler, basına yansıyan polisin tekme attığı yaşlı adamla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Yaşlı birinin tekmelendiğin manşet atmış gazetelerimiz. O yaşlı kişi sabah gelip genel kurulu provoke etmeye çalışanların başını çekiyor. Bu kişi Selahattin Altınkaynak’ın babasıdır. Selahattin Altınkaynak da beraber genel kurul alanına gelip orada bağırarak çağırarak tehditvari konuşan kişinin ta kendisidir. Aslında o olayların çıkmasına sebebiyet verenlerin başını çekmektedir. Çiftçi falan da değildir. Bu olayların Tokat’ımızın daha güzel şeylerle konuşulması gerekirken, bu tür olaylarla konuşulmasını doğru bulmuyorum. Emniyet güçlerimiz aslında çok sabırlı davranmışlardır. Sabah genel kurul başlamadan provoke eden bu insanlara çok masumane davranmışlar, müsamaha göstermişlerdir. Aslında baştan bu kişiler gözaltına alınıp içeriye götürülse bu olaylar olmayacaktı. Ama emniyet güçlerimiz hiç kimseye müdahale etmemiştir. Ta ki bu ilgili kişiler yazılı memurlarımızı tartaklayana, masalarımıza vurup kırana, resmi evraklarımızı yırtana kadar müdahale etmemiştir. Bunların hepsi polis kayıtlarına geçti. Asıl manşet yapmanız gereken bunlardır.”
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI
Öte yandan basına yansıyan olaylı mali genel kurulla ilgili Tokat Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“20 Mayıs 2015 günü Turhal ilçemizde yapılan Tokat SS Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi 64. Olağan Genel Kurulu (2014 yılına ait mali genel kurul) toplantısı öncesinde meydana gelen olaylara yönelik gerekli incelemelerin yapılması amacıyla İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından müfettiş görevlendirilmiştir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.