01 Eylül 2015 Salı 15:34
TMMOB İkk Ve Akademik Meslek Odalarından Barış Çağrısı
banner230
Gaziantep’te 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında savaşlara karşı barış sesinin yükseltilmesi için Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Akademik Meslek Odalarından barış çağrısı yapıldı.
TMMOB Gaziantep Şube Başkanı B. Sıtkı Severoğlu tarafından 1 Eylül 1939 tarihinde Nazi Alman ordularının Polonya’ya saldırmaları sonucu 20. yüzyılın en kanlı savaşını 71 yıl önce bugün başlatılması hatırlatılarak, milyonlarca insanın ölümüne ve sakat kalmasına neden olan bu savaşın başlangıç günü olarak kabul edilen 1 Eylül’ün Türkiye’de de ’Dünya Barış Günü’ olarak kutlanıldığı bildirildi.
Çağrıya; Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, Gaziantep Barosu, Gaziantep Diş Hekimleri Odası, Gaziantep Eczacılar Odası, Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali müşavirler Odası katıldı.
TMMOB Başkanı Severoğlu tarafından yapılan çağrıda, “Yüz yılı aşkın bir süreden bu yana, Bölgemizde yeraltı ve yerüstü zenginliklerini hedefleyen Emperyalist güçler, özellikle Ortadoğu başta olmak üzere Bölgede yaşayan halkları birbirine karşı kışkırtmakta, sürekli savaş yaşanmasına ortam hazırlamaktadır. Kardeşçe yaşayabilecek Türkü ve Kürdü, Sünnisi ve Alevisi, Hristiyanı ve Müslümanı birbirine karşı kışkırtmakta, planlı ve programlı biçimde bölgemizi kan gölüne çevirmektedir” ifadeleri kullanıldı.
"DİN, DİL, IRK AYIRIMI YAPMADAN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ"
Yapılan çağrıda her insanın sağlıklı ve güvenli bir çevrede, barış içinde yaşama hakkı bulunduğuna dikkat çekilerek, “1.Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında yoğun olarak başlatılan bu kışkırtmalar ve bizzat yapılan işgallere karşı Ulusumuzun verdiği bağımsızlık savaşı sonunda, Ulusal birlik sağlanmış; O günden bu yana planlı biçimde bölgedeki hesapları olan karanlık Emperyalist güçler, Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’yi de Bölgeyi de içerisinde yaşadığımız bu günlere getirmiştir. Bu karanlık hesaplar Dünyanın pek çok ülkesinde gerilim ve çatışmaya, milyonlarca sivilin ölümüne, sakat kalmasına, yaşam alanlarını terk ve göç etmelerine sebep olurken, aynı zamanda insanlığın ortak değerleri olan kentlerin, tarihsel ve doğal mirasın geri dönülemez biçimde zarar görmesine neden olmaktadır. Bu karanlık çabalara karşı verilecek ortak mücadele ile Ülkemizde ve Bölgemizde birlik ve beraberliği sağlamak, barışı, dostluğu ve kardeşliği sağlamak en temel görevimizdir ve olmalıdır. Sağlıklı ve güvenli bir çevrede, barış içinde yaşama hakkı, evrensel hukuk ilkeleri açısından da insanların en temel hakkıdır. Türkiye’yi savaş macerasına sürüklenmek isteyen çevrelerin bulunduğuna dikkat çekilerek “Siyasi hesaplarla ayrıştırılmaya, ötekileştirilmeye, sindirilmeye ve korkutulmaya çalışılan bu ülkenin insanları olarak bizler, sağduyumuzu ortaya koyarak, Türk-Kürt-Alevi-Sünni ayrıştırmasına alet olmayı reddetmeli ve din, dil ve ırk ayrımı yapmadan barış için hep birlikte mücadele etmeliyiz” ifadeleri kullanıldı.
"1 EYLÜL KARDEŞLİK GÜNÜDÜR"
TMOBB Gaziantep Şubesi Başkanı B. Sıtkı Severoğlu, şehit ailelerine sabır temennisinde bulunarak, “Barış için siyaset üstü tavır almaya, vurdumduymazlıklara son vermeye davet ediyoruz. Karanlık hesaplar içerisinde kim varsa, terörden ve kandan kim medet umuyorsa, kim ülkemizi karanlık ortamlara sürüklemek istiyorsa, onları da terörü de Lanetliyoruz. İnsanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın katledilmesine seyirci kalanları da, sebep olan karanlık güçleri de lanetliyoruz. Ülkemizde ve dünyada savaş istemiyor, Savaşa Hayır diyoruz. Halkımızı kötü niyetli savaş politikalarına karşı seslerini yükseltmeye ve barıştan yana taraf olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
"SAVAŞA HAYIR, BARIŞA SAHİP ÇIKMALIYIZ"
Savaşlarda kazanan taraf olmadığı bilinciyle hareket ettiklerini ifade eden TMMOB İKK ve Akademik Meslek Odaları, çağrısında kardeşliğe vurgu yapıldı.
Severoğlu’nun toplantıda okuduğu metinde, ”30 Ağustos Zafer Bayramının akabinde kutladığımız Barış Günü’nde Ülkemizin Bağımsızlığını ve Kurtuluşunu pek çok farklı dinden, dilden ve etnik kökenden oluşan yurttaşlarımızın ortak vatan sevgisine ve inancına, tek yürek olabilmelerine borçlu olduğumuzu unutmadan, yaşananlardan dersler çıkarmalıyız. Dünyada ve yaşadığımız coğrafyadaki kan, zulüm, savaş, şiddet dolu döneme son verilmesi için çaba sarf etmeye, Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Yurtta Sulh Cihan’da Sulh’ sözü ışığında; din, dil, ırk ayırmadan ülkemizin sağduyulu insanlarını, yöneticilerini bir kez daha barışa, dostluğa, kardeşliğe ve insanca bir yaşama sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısında bulunuldu.
Severoğlu tarafından can kayıplarının sonlandırılması için bütün kesimlerin barıştan yana tavır almasının insani ve tarihsel bir sorumluk olduğu hatırlatılarak, barış temennisinde bulunuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.