24 Ağustos 2015 Pazartesi 12:44
Terörle Mücadelede Beş Boyutlu Strateji
banner230
Türkiye’nin güvenlik politikasında terör analizi yapan Doç. Dr. Atilla Sandıklı, güvenlikçi yaklaşımın stratejik boyutlarından söz etti. Sandıklı, terörü oluşturan nedenlerin geçmişte hassas davranılmadığı için kaldırılamadığını ve bütün boyutlarıyla çözüm uygulanmadan durumun iyileşmeyeceğini belirtti.
TERÖRE GÜVENLİKÇİ YAKLAŞIM
Terörün yalnızca güvenlik yönüyle ele alınamayacağını, demokratikleşmenin, sosyoekonomik ve sosyokültürel iyileşmenin birlikte sağlandığı bir ortamın sağlıklı olacağını söyleyen Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı güvenliğin ancak diğer bileşenlerin bir parçası olacağını ifade etti. 80 ve 90’lı yıllarda terör konusunda tamamen güvenlikçi bir yaklaşım benimseyen Türkiye’nin terörü oluşturan nedenleri ortadan kaldırmadığı için terörün yeniden güçlendiğini söyleyen Sandıklı, güvenlikçi yaklaşımla terör örgütüne zayiat verilse de diğer tedbirlerin alınmaması halinde çözüm getirilemeyeceğini vurguladı. Atilla Sandıklı, iki yılda yapılan çeşitli çalıştay ve yerel çalışmaların ardından hazırlanan Bilgesam Raporunda terörle mücadelede alınacak önlemler için beş boyutlu strateji geliştirdiklerini söyledi. Terörle mücadelede başarılı olmak için uygulanması gereken bu stratejik adımları aktaran Sandıklı, “Bu tedbirlerden birincisi demokratikleşme, ikincisi sosyoekonomik boyut, üçüncüsü sosyokültürel boyut, dördüncü boyut ise güvenlik boyutu, bunun yanında terörün uluslar arası boyutu var. Bu 5 boyutun birbiriyle uyumlu olarak herhangi birini ihmal etmeden uygulamaya koyduğunuz zaman terörle mücadelede başarılı sonuç alabilirsiniz” dedi.
TERÖRE YÖNELİK ÖNLEMLER
Türk Silahlı Kuvvetlerine terörle mücadele havale edilerek sadece güvenlik önlemleri ve güvenlik operasyonları ile terör örgütüne zayiat verdirmek, darbeler vurdurmak ve onu marjinal duruma getirmek için yapılan bir terörle mücadele sisteminin güvenlikçi yaklaşım olarak adlandırıldığını belirten Atilla Sandıklı, 5 boyutlu strateji hakkında bilgi verdi.
Sandıklı, demokratikleşmeyi Türkiye’de özgürlüklerin önünün açılması, herkesin kendini rahatça ifade edebilmesi, etnik ve kültürel kimliklerini rahatça yaşayabilmeleri için demokratik açılımların yapılması gerekliliği olarak ifade etti. Sandıklı, sosyoekonomik düzenleme için terör üreten ekonomik dengesizliklerin kaldırılarak bölgedeki ekonomik hayatın canlandırılması, işsizliğin önlenmesi, refahın arttırılması suretiyle terörle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
Terörün istismar edebileceği bir ortam oluşturma adına sosyokültürel tedbirler uygulanması gerektiğini anlatan Sandıklı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu nedenle bölgede Kürt dilinin rahatça kullanılması, bölgenin kendine özgü kültürel yapılarının rahatça uygulanması, nevruzun rahatça kutlanabilmesi, kendi roman hikaye yazım teknikleri, şarkılarının kullanılabilmesi gibi özgürlüklerin sağlanması gerekir. Son olarak güvenlik boyutu ihmal edilirse sonuç alınamaz, ayrıca terör boyutunda da hem küresel hem de bölgesel gelişmelerde terörü destekleyecek unsurları dikkate almak suretiyle önlem alınmalıdır”
HASSASİYET GÜVENLİK BOYUTUNDA GÖZÜKÜYOR
Çözüm sürecinin başlangıçta sağlıklı ilerlediğini ve 5 boyutu da dikkate alan bir gelişme gösterdiğini anlatan Sandıklı, daha sonra sürecin devam ettirilebilmesi için güvenlik boyutunda eksiklikler yaşandığını ve güvenlik problemlerinin arttığını söyledi. Sandıklı, Suruç’taki gelişmelerden sonra da güvenlik gerekçesiyle çözüm sürecinin durdurulduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
“Bugüne kadar diğer konularda demokratikleşme, sosyoekonomik, sosyokültürel boyutlarda çok önemli adımlar atılmasına rağmen güvenlik boyutunda yeterli hassasiyet gösterilmemesi nedeniyle ortaya çıkan zafiyeti ortadan kaldırmak için güvenlik boyutuna ağırlık verildi.”
Terörle mücadele için bu 5 boyutun ihmal edilmeden birbiriyle uyumlu bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulayan Atilla Sandıklı, “Güvenlikçi yaklaşım ön plana çıkmış gibi görünüyor ancak süreç içinde yine demokratikleşme, sosyoekonomik ve sosyokültürel boyutların ağırlık kazanacak ve dış politika boyutunun da dikkate alınıp sistematik bir süreç içine girebilir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.