(Tekrar) Rize’de Bisiklet Yarışı Heyecanı

Rize’de, Çekmeköy Belediyesi’nin ana sponsorluğunda organize edilen bisiklet yarışı düzenlendi. ’Kültürlerin Kardeşliğine Pedal Çeviriyoruz’ sloganı ile her yıl başka bir ilde düzenlediği bisiklet yarışlarının bu yılki ev sahibi...

(Tekrar) Rize’de Bisiklet Yarışı Heyecanı
banner230
Rize’de, Çekmeköy Belediyesi’nin ana sponsorluğunda organize edilen bisiklet yarışı düzenlendi. ’Kültürlerin Kardeşliğine Pedal Çeviriyoruz’ sloganı ile her yıl başka bir ilde düzenlediği bisiklet yarışlarının bu yılki ev sahibi Rize oldu. Yarışta, Türkiye’nin dört bir tarafından katılan 100 bisikletçi pedal çevirdi.
Rize Belediyesi, Çayeli Kaymakamlığı ve Çayeli Belediyesi’nin de katkı sağladığı bisiklet yarışı, Hopa Caddesi’nde gerçekleşti. Organizasyonda bisiklet sporu, bisiklet kültürü ve kask kültürünü de benimsetmek amacıyla yarışmaya seyirci olarak katılanlar için 500 adet kask ve 10 adet bisiklet hediye çekiliş yapıldı.
Rize’nin uçsuz bucaksız yeşilinin ve mavisinin yansıdığı parkur 1200 metre olarak belirlendi. Kriteryum adı verilen yarışta bisikletçiler, 17, 30+ ve 40+ olarak 3 kategoriye ayrıldı. Sporcular 30 turun sonunda yarışı tamamladılar.
Samsun Ekstrem Grubu’nun akrobasi gösterileriyle başlayan yarış organizasyonunda, protokol bisikletleriyle bir tur yarışmacılara eşlik ettikten sonra parkuru profesyonel sporculara bıraktı. Programa, Çayeli Kaymakamı Turgay Ünsal, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esme, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Çekmeköy Belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve ilçe halkı katıldı.
Yapılan konuşmalarda Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başlayan bisiklet sporunda en önemli koruma faktörü olan kaskın kullanımının yaygınlaşması vurgulandı.
Sağlıklı nesiller için sporun önemine ve Türkiye’de farklı kültürlerin oluşturduğu bütünün güzelliğine dikkat çekmek için yapılan yarışların asıl kazananı dostluk ve kültürlerin kardeşliği oldu.
Yarışmada, ilk 10’a giren sporculara 20 bin TL para ödülü verildi.
Ödül töreninde konuşan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, “Belediye olarak daha önce bu etkinliği; Mardin, Ürgüp, Safranbolu, Şanlıurfa’da yaptık. Bugün de memleketim olan Çayeli’nde gerçekleştirdik. Bundan sonra da yurdumuzun başka illerinde bu etkinliğimize devam etmek istiyoruz. Bu yarışlarla sporun sevdirilmesi kadar, kültürlerin kardeşliğine, farklılıklarımızla oluşturduğumuz bütünün güzelliğine dikkat çekmek istiyoruz. Maalesef yine ülkemiz zor günler geçiriyor. Cennet ülkemizde yaşanan acıların son bulmasını diliyoruz. Kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah birliğimizi bozmasın” dedi.
Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esme, “Belki coğrafi olarak imkânsızlıklara sahibiz, bundan dolayıdır ki ilçemizde bisiklet sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Bu organizasyonla, Hollanda kadar olmasa bile bisiklet kültürünü, halkımıza tanıtmak, gençleri spor yapmaya alıştırmak istiyoruz. Gençlerimiz bu tarz organizasyonlarla sosyalleşsinler, kahve köşelerinde zaman geçirmekten kurtulsunlar“ dedi.
Çayeli Kaymakamı Turgay Ünsal, “Bugün de belediyemizin Çekmeköy Belediyesi ile ortaklaşa yaptığı, bisiklet kültürünün yayılması için yaptığı bu çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum. Avrupa ülkeleri gibi bisiklet kültürünün gelişmesini temenni ediyorum. Avrupa’da savcılar, hakimler hatta başbakanlar bile bisikletle işlerine gidip geliyor. Spor için, eğlence için ve güzel bir algı oluşturulması için yapılan bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
YORUM EKLE