Tatilciler Alevlerin Tehdit Ettiği Adrasan Ve Olimpos’u Terk Ediyor

Antalya’da turizm bölgesi Adarasan ve Olimpos’ta rüzgarın da etkisiyle durdurulamayan orman yangınları, tatil yapan turistleri de etkiledi. Bölgede ağırlıklı olarak doğa tatili yapan çoğunluğu yerli turistler, yaklaşan alevler sebebiyle...

Tatilciler Alevlerin Tehdit Ettiği Adrasan Ve Olimpos’u Terk Ediyor
banner230
Antalya’da turizm bölgesi Adarasan ve Olimpos’ta rüzgarın da etkisiyle durdurulamayan orman yangınları, tatil yapan turistleri de etkiledi. Bölgede ağırlıklı olarak doğa tatili yapan çoğunluğu yerli turistler, yaklaşan alevler sebebiyle bölgeyi terk ediyor.
Kumluca’nın ardından Adrasan’da başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle Gökçealan mevkisine kadar ilerledi. Adrasan’daki yangın ilerleyişini sürdürürken, Yağbeleni mevkii Musa Dağı’nda yangın şu an devam ediyor.
Yaklaşık 100 hektarlık ormanlık alanın etkilendiği yanında Adrasan ve Olimpos bölgesinde tatil yapmakta olan yerli turistler de uyarıları dikkate alarak bölgeyi boşaltıyorlar. Bir haftalık tatil için gelmelerine rağmen yaklaşan alevlerle birlikte jandarmanın uyarısını dikkate alan tatilciler bölgeyi yangınla mücadele ekiplerine bırakmak üzere ayrılmaya başladılar. Bavullarını alıp bölgeyi terk eden turistler, bir hafta için geldikleri bölgeden üçüncü günde ayrılmak zorunda kaldıklarını ve ellerinden gelen bir şey olmadığı için üzgün olduklarını söylediler. Öte yandan jandarma ekipleri, Antalya Valiliği’nce alınan boşaltma kararını anons ederek tatilcilere aktarıyor. Rüzgarın da etkisiyle durdurulamayan alevler, ormanlık alan kenarında bulunan işletme sahiplerine zor anlar yaşatıyor. İşletme sahipleri havuzlardaki suları motopomplarla, çevredeki ağaçların üzerine sıkıyor.
"YANGIN DEVAM EDİYOR"
Bölge sakinlerinden Yüksel Serin, "Öğlen 13.30’da yangın başladı. Gökçelanı, köprüyü, barajı geçti. Olimpos’a geldi. 20 yıldır burada yaşıyorum. Alevler eve 300 metre kaldı. Biz kendimiz tedbir amaçlı boşaltık" dedi.
Levent Arslantaş ise, "Yangın Adrasan’ın üst tarafında başladı. Bahçede ağaçları suluyordum. Birden elektrikleri kesildi ve dumanlar yükselmeye başladı. Baktım her yerde duman var. Evimiz de yakında olduğu için çıktık. Arkadaşlarımız evlerini boşaltıyor. Ormana yakın yerlere boşaltın diye talimat geldi. Şu an yanan yer Musa Dağı" diye konuştu.
"TATİLE GELMİŞTİK"
İstanbul’dan Adrasan’a tatile gelen Selnaz Başkan ise, "Sabah haber aldık yangın başladı diye. Yangının olduğunu haber alınca yollar kapandı. Olduğumuz yerde beklemeye başladık. Ne olur ne biter diye haber bekledik. Jandarma anons falan yapmaya başladı ’boşaltıyoruz’ diye. Herkes tası tarağı toplayıp acilen boşalttık. Tam tepedeydi yangın şimdi vadiye indi. Çok kötü gözüküyor. Bizim konakladığımız yere çok yakın" ifadelerine yer verdi.
YORUM EKLE