Sığınmacılara yardım eden Fransız çiftçi gözaltına alındı

Fransa'da sığınmacılara yardım ettiği gerekçesiyle hakkında 8 ay ertelenmiş hapis cezası istenilen Fransız çiftçi Cedric Herrou gözaltına alındı.

Sığınmacılara yardım eden Fransız çiftçi gözaltına alındı
banner230

PARİS (AA) - Fransa'nın İtalya sınırında sığınmacıların Fransa'ya geçişlerine ve ülkede barınmalarına yardım ettiği gerekçesiyle hakkında 8 ay ertelenmiş hapis cezası istenilen Fransız çiftçi Cedric Herrou gözaltına alındı.

Fransız basınına açıklamalarda bulunan Herrou'nun avukatı Ziya Oloumi, Herrou'nun dün akşam saatlerinde evinde gözaltına alındığını belirterek, gözaltı kararının nedenini henüz bilmediklerini ancak bu kararın benzer suçlamalar dolayısıyla alınmış olabileceğini kaydetti.

Sığınmacılar için Fransa'dan İtalya'ya ana geçiş noktasında bulunan Roya Vadisi'nde oturan 37 yaşındaki Herrou'nun sığınmacıların bölgeden geçişlerine ve Fransa'da barınmalarına yardımcı olduğu gerekçesiyle açılan dava Fransız kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Sığınmacıların sınırdan geçmesine yardım ederek ve 50 kadar Eritreli sığınmacıyı devlet demiryollarına ait eski bir binaya yerleştirerek yasaları ihlal etmek suçundan yargılanan Herrou hakkında verilecek kararın 10 Şubat'taki duruşmada açıklanması bekleniyor.

Muhabir: Murat Ünlü

YORUM EKLE