23 Aralık 2015 Çarşamba 00:12
Sgk Doğum Borçlanması
banner230

Sgk doğum borçlanması kadınlar için önemli olan ve kanunlar tarafından sigortalılara belirli sürelerde verilen bir haktır. Bu süreler borçlanıldığında daha erken emekli olma hakkı da doğmaktadır. Sigortalı olan kadınlar, doğumlarından önceki 8 hafta ile doğumlarından sonrak 8 hafta içinde istirahatlı kalırlar ise, bu süre zarfında iş verenleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu durumu bildirir ve bu sigortalı kadınların primleri ödenmez. Bu süreçte sigortalı kadın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iş göremezlik ödeneği alır. Fakat bazı iş sahipleri sigortalı işçisi bu dönemlerde çalışmasa bile ödeme yapmaktadır. Bu durumda da Sosyal Güvenlik Kurumu’na ücretleri ve günleri bildirmek durumundadır. Sigortalı kadın işçi bu süre dilimlerinden önce veya sonra işten ayrılırsa, işten ayrıldığı tarihten sonraki doğum sebebi ile çalışmadıkları çsüreleri borçlanır ve primlerini ödeyerek sigortalılık hizmetlerinden saydırılır.

Doğum Borçlanmasına Nasıl Başvurulur ve Kimler Başvurabilir?

5510 sayılı kanunun 4/a kapsamında olan sigortalı kadınlar, 4/b kapsamında olan sigortalı kadınlar ve 4/c kapsamında olan sigortalı kadınlar yani; SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na bağlı olan sigortalı kadınlar sgk doğum borçlanmasına başvurabilir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne borçlanma talep dilekçesi ile yapılmaktadır. Bu borçlanma talep dilekçelerinde borçlanmanın niteliği, borçlanmanın tutarının ne kadar üzerinden yapılmak istenildiği ve de hangi sürelerin borçlanılmak istenildiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Borçlanma Süreleri ve Diğer Bilgiler

Sgk doğum borçlanma süreleri kanunlar ile belirlenmiştir. Bu sürelerin genel bilgilerine bakacak olursak;

·         Sigortalı olan kadın doğumundan sonraki sekiz haftalık süreleri, çoğul gebelik durumlarında ise on haftalık süreleri, eğer doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışmış ise doğumdan sonraki istirahat süresine eklenen süre ile toplamda iki yıllık süre borçlanabilmektedir.

·         Sigortalı kadın en fazla iki kere olmak üzere ikişer yıllık sürelerini yani toplamda en fazla 4 yıl olarak borçlanabilir.

·         Borçlanma yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi durumunda ise vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilmektedir.

·         Ayrıca ilk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumu yapan sigortalı kadın, ilkinden ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum sebebi ile borçlanabilme hakkına sahip olduğu iki yıllık sürenin toplamı kadar borçlanabilmektedir.

Kanuna göre bu borçlanmanın olabilmesi için sigortalı olan kadının doğumdan önce çalışmaya başlaması, sigortalılık şartını yerine getirmesi, doğumundan sonra adına prim ödenmemiş olması ve bu süre içinde çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.