Sela Neden Okunur? Okunuşu ve Anlamı Nedir?

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Sela Neden Okunur? Okunuşu ve Anlamı Nedir?

Genel 16.07.2021, 00:10 16.07.2021, 00:14
Sela Neden Okunur? Okunuşu ve Anlamı Nedir?

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Genel itibari ile Peygamber Efendimize yapılan medhu senalardan oluşmaktadır.

Cuma Günleri Cuma Ezanından önce ve Perşembe günleri yatsı ezanından önce okunarak Cuma Namazını hatırlatır. Ayrıca Sela Bir kişinin öldüğünün haberinin verilmesinden öncede okunabilir.

SELÂ VE ANLAMI

"Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!

Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!"

MEALİ:

"Ey Allah'ın Resûlu, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Mahlukatının Hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah İçindir!"

Yorumlar (93)
Ozkan 4 yıl önce
Allah kitabinda resuller arasinda ayrim yapmam diyecek, ama selada evvelkilerin ve sonrakilerin efendisi denecek. Bu resmen Allahin kitabina bayrak acmaktir. Muslumanlari daha şuurlu olmaya davet ediyorum.
POYRAZ 1 yıl önce
Özkan mısın nesin kur-anı kerim'de peygamberlere (sav) ve (as) diye tanımlamaktadır... şükürler olsun ona son peygamberimiz hz MUHAMMED SAV 'a ... ve ondan önceki peygamberlerimiz onun var olacağına iman etmiştir... fakat sen bunu bildiğin halde efendimizi inkâr ediyorsun....

Allah seni islah etsin ...
HAKAN 1 yıl önce
Biliyorsan konuş.adlı yorumcu sela denen şey peygamberimizin ölümünden 600 sene sonra okunmaya başlanmış birşey hayatta iken yapsalar asla izin vermezdi bu 1. ikincisi yorumunda yazdığın '' (Başka hangi peygamber âlemlere rahmet olarak gönderildi?'' diye ne bir ayet var ne de hadis, lütfen Allaha şirk koşmayın o tektir birdir.
Bozkurt 2 yıl önce
Resüle itaat demek Muhammed'e Musa'ya itaat demek değildir.Şefaat ya Resüllah demek Allah yakar Muhammed kurtarır demekten ziyade şirktir.Aynı bu seladaki gibi.
Din ALLAH 'A HASTIR ! Muhammed kim oluyomuş ?
memet aksoy 3 yıl önce
bu sala şirk kokuyor bir kuran müslümanı bu salaya itibar etmemeli
Biliyorsan konuş. 3 yıl önce
Her peygamber kendi milletine geldi, fakat Muhammed aleyhisselam bütün âlemlere geldi. Birkaç âyet-i kerime meali:
(Âlemlere [cin ve insanlara, ilâhî azapla] korkutucu [uyarıcı] olsun diye Furkan’ı [Kur’an’ı] kuluna [Muhammed aleyhisselama] indiren [Allah’ın şanı] ne yücedir.) [Furkan 1]

(De ki: “Ey insanlar! Ben, Allah’ın hepiniz için gönderdiği Resulüyüm.”) [Araf 158] (Her elçi bir millete gelmişken, Muhammed aleyhisselam bütün insanlara gelmiştir.)

(Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.) [Sebe 28]
(Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.) [Enbiya 107] (Başka hangi peygamber âlemlere rahmet olarak gönderildi? Bu rahmet, yalnız insanlar için değil, bütün mahlûklar içindir. Hatta kâfirler bile faydalanır. Nitekim (Sen içlerinde bulunduğun sürece, Allah onlara [kâfirlere] azap etmez) buyuruluyor. (Enfal 33)
Madem Kurandan örnekle ortaya bir tezat durumu çıkarmak niyetindesin.. Bende sana Kur'andan örneklerle cvb verdim.. Sanırım bundan sonra kendine göre yaptığın yorumları,Kur'anda bi takım tezatlar olduğu iddiası gibi ortaya atmazsın.
Sümeyye 4 yıl önce
Allah bu sesi hiç dindirmesin amiiin
Nehir 4 yıl önce
ALLAH BU SELAYI İNDİRMESİN AMİNNNNNN
hayalet4134 5 yıl önce
dinlerken içim eridi
Hafsa 1 yıl önce
Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler...
Anneanne 4 yıl önce
Selayi dinlemek huzur veriyor
Sena 3 yıl önce
Sela duyunca aklıma hep 15 temmuz geliyo
Erdogan 3 yıl önce
770 yıllarında halifelige soyunan Abbasi devletinde Abdurrahman evzai denen zat ve çetesi yalan hadis foryasi başlamıştır. Kendi düşüncelerini yazarlar Kur'an dan bir ayetle süslerler Altinada Rasûlullah ın ismini yazarlardı. Bu hadisleri sonradan oryantalist ve siyonistler in desteği ile kitaplastirdi lar. Icinede ne kadar sintoist siyonist şamanist düşünce varsa gark ettiler. Bu selada onlardan kaldı. Bazı arkadaşlar lar karıştıriyor lar bazı şeyleri Enbiya 107 de geçen biz seni alemlere rahmet olarak gonderdik kelimesi ile selanin ne alakası var şirke giriyor görmüyormu. Kitap verilenler yani Rasuller in hepsi bir misyonla gorevlendirilmistir. Secilmislerdir. Hata paylari yoktur hata yapan azar işitir Vahi ile Rasûlullah ta suratına ekşitti diye azar işitti. Bu misyon rahmet misyonu idi Allahın ayetlerini insanlığa aktarma tebliğ etmeydi burda hikmet rasulde değil tek yaratıcı Allahta aramak lazım. Dolayisi ile zikirde sadece Allaha yapılır. Günde beş vakit. Sadece Allaha a inanır ona secde eder ondan yardım dileriz yani zikrimiz Âlemlerin tek sahibi ve Rabbindir. Rasuller beşer di rahmet olanı kendine verileni tebliğ etti her canlı gibi vefat ettirildi. Ama insanlığın ve mümin lerin peygamberi idi .Rasûlullah gorevini yapti ve öldü .kitapta Allah bazı peygamber isimlerinide sayarak onlarida anın çünki onlar anilmaya layık kullarım dı der ama onlara günün bazı vakitlerinde ibadet noktasına gelecek veya ölürken okunarak şefaat noktasından zikir etmemizi söylemez çünki Allah zikir noktasinda Tektir başkasını ortakci yapmaz. Ayeti kürsüde dendiği gibi kimin haddine ki izni olmaksızın onun yanında şefaat edebilsin. Arkasından ekler o yarattiklarinin geçm işlerini geleceklerini işledikleri ni işlediklerini bilir onlar ise onun dilediği kadarını kavrayabilirler başka birşey bilmezler .yani zikir ibadet kürsüsü ilmi yerleri ve gökleri yaratan Allaha yapılır. Dolayisi ile islamda yeri olmayan kitapta yeri olmayan birşeyi sen Allahın mescit ve ibadet hanelerin tasirsan şirke batarsin bu ve buna benzer folklorleri yani adetleri dinin içinden söküp atmaz san gerçek islam yaşanmamış olur. Durumu iyi anlamak lazım. Sirk bunla da bitmiyor çok var amentü diye bir şey icat etmişler yine ayetle süsleme yapmışlar. Yani Allahın ayetini kullanıp araya eğip büküp Allahı yapmadığı birşeyden dolayı suçlamislar haşa Allaha sığınırim. Söyle ki hayrın ve şerrin Allahtan geldigine inanmak Allah hayrı verirde şerri verirmi merhametlilerin en merhametlisi yarattığın a bunu dilermi bole bir yaratıcı olurmu asla zaten Kur'an da şer her yerde şeytan a isnat edilir. İşte Allahın değilde emevi İslâm ı ibadetlere kadar girmiştir. Vesselâm
5 yıl önce
tamammmmmmmmmmmmmmmmm isssstediğimi allllllllllllammmmmmmmmadım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@