Restorasyon Skandalına Vakıflar El Attı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde tarihi İshakpaşa Camii’nin muhteşem güzelliklerinin yapılan bilinçsiz restorasyonlarla tahrip edilmesi üzerine Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçti.Zaman içerisinde yapılan tadilatlarda cami içinde...

Genel 30.07.2015, 12:55
Restorasyon Skandalına Vakıflar El Attı
banner230
Bursa’nın İnegöl ilçesinde tarihi İshakpaşa Camii’nin muhteşem güzelliklerinin yapılan bilinçsiz restorasyonlarla tahrip edilmesi üzerine Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçti.
Zaman içerisinde yapılan tadilatlarda cami içinde bulunan kabartmalı hatların ve tezyinatın üstü sıvanırken, oval camlar dikdörtgen haline getirilerek cami loşluğa mahkum edildi. Osmanlı mimarisinin en önemli özelliklerinden biri olan cami altı havalandırma kanallarının da kapanmasıyla tarihi mabette ağır bir rutubet kokusu hakim. Bu konunun basına yansıması üzerine İnegöl’e gelen Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri, cami içerisinde inceleme yaptı. Heyet, cami içerisindeki tarihi hatlarla alakalı bazı yerleri kazıyarak, nasıl örtüldüğünü ve nasıl bir yapıya sahip olduğunu yerinde tespit etti. Daha sonra tarihi mabette çeşitli incelemelerde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri, türbe ve medreseyi de gezdi. Yetkililer, restorasyonların şuursuzca yapıldığını belirtti.
Caminin asli yapısına uygun restore edilmesi için gerekli raporları tutan Genel Müdürlük ekipleri, raporlar doğrultusunda İshakpaşa Camii’nin eski ihtişamına kavuşturulacağını ifade etti. Caminin orijinal planlarının kendilerinde olduğunu belirten yetkililer, bazı ufak tefek değişikliklerin de cami içerisinde yapılacağını, aslına uygun yenileme çalışmalarının olacağını bildirdi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:38
Öğle 12:37
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@