Recep Tayyip Erdoğan Ordu ve Giresun Mitingleri Canlı İzle

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündemi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 14.00'te Ordu'da, saat 16.30'da Giresun Valilik meydanında halka hitap edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu ve Giresun Mitingi Canlı Yayın İzle

Genel 13.04.2017, 09:53 15.04.2017, 11:09
Recep Tayyip Erdoğan Ordu ve Giresun Mitingleri Canlı İzle

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 14.00'te Ordu'da, saat 16.30'da Giresun Valilik meydanında halka hitap edecek.

Türkiye, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için 16 Nisan Pazar günü sandık başına gidecek.Halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanacak. Bu rakamın 1 milyon 269 bin 282'sini, oy verme gününe kadar 18 yaşını dolduran yeni seçmenler oluşturacak. Halk oylaması için cezaevlerine de 461 sandık kurulacak.

CANLI YAYIN SAAT 14.00 DA AKTİF OLACAKTIR

Neyi oylayacağız?

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren 18 maddelik Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre, milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek.

TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.TBMM, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanının, seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek. Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 17'den 15'e düşürülecek.

TBMM'nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019'da birlikte yapılacak.

Yorumlar (1)
raif turk 4 yıl önce
birtane adamda çıkıp fındık demiyor ne enteresan insanlarız.r

Gelişmelerden Haberdar Olun

@