‘Pırtık Amca’ Yeniden Sahnelere Dönmek İstiyor

Türk sinemasında yaklaşık 200’den fazla filmde rol alan ve halen Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Konukevi’nde hayatını sürdüren Nurettin Kaygısız, sektörün vefasızlığından yakınırken tek istediğinin öğrencilere eğitici tiyatro oyunları...

‘Pırtık Amca’ Yeniden Sahnelere Dönmek İstiyor
banner230
Türk sinemasında yaklaşık 200’den fazla filmde rol alan ve halen Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Konukevi’nde hayatını sürdüren Nurettin Kaygısız, sektörün vefasızlığından yakınırken tek istediğinin öğrencilere eğitici tiyatro oyunları sergilemek olduğunu söyledi.
Türkiye’de özellikle Yılmaz Güney’in oynadığı filmler başta olmak üzere yüzlerce fazla filmde rol alan 72 yaşındaki sanatçı Nurettin Kaygısız, yaşamının geri kalanını belediye konukevinde geçiriyor. Sobalı evde kalmakta zorluk çeken Kaygısız’ın yardımına Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç koşmuş. Sanatçıya sahip çıkan Ataç, Kaygısız’ı belediyeye ait konukevine yerleştirmiş. Sosyete kuaförü olduktan sonra setlerle tanışan ve ardından filmlerde oynamayan başlayan Kaygısız, vefasızlığından da yakındığı sinema sektöründe yaşanan karmaşalar sonucunda memleketi olan Eskişehir’e yerleşmiş. Burada geçimini simit, çorap gibi ürünler satarak sağlayan sanatçı, yaklaşık 14 yıl okullarda kendi yazmış olduğu tiyatro oyununu öğrencilere sergilemiş. Ancak bilinmeyen bir sebepten dolayı oyunu kaldırılmış. Kaygısız’ın bugünlerdeki tek arzusu ise yeninden öğrencilere eğitici oyunlarla ulaşmak.
Sinemayı bıraktıktan sonra zor günler geçirdiğini belirten Kaygısız, geçimini çorap, simit satarak ve tiyatro yaparak sağladığını söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izi alarak, tiyatro yaptıklarını anlatan Kaygısız, konuşmasına şöyle devam etti:
“Oyunları kendim yazdım. Bir tipleme çıkarttım ve adını ‘Pırtık Amca’ koydum. Çocuklarım vardı sahnede. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki çocuklara bu oyunu oynuyorduk. Bu oyunda yaklaşık 14 yıl gitti. Daha sonra tiyatro yasaklandı. Hemen hemen 13 yıldır tiyatroda yapmıyorum. Tiyatro yaparken para kazanıyordum. Kazandığım para ile emekli oldum. Rahat değilim. Bin 200 TL maaş almam gerekliyken, 400 lira para ancak alıyorum. Çünkü zorluklar yaşadığım sırada krediler çekmek zorunda kaldım. Şuanda huzurevindeyim. Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden oyunuma izin verilmesini istiyorum. Benim oyunların siyasi bir içerikli değildir. Eskiden oynadığım oyunlar zamanında okul müdürlüğü yapanlar beni gördükçe oyunlarımı özlediklerini söylerler. Ben yeniden izin istiyorum.”
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273