08 Ağustos 2015 Cumartesi 10:06
Öz İplik-iş’ten “İş Kazası Kader Değildir” Projesi
banner230
Tüm Dokuma, İplik, Trikotaj ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (Öz İplik-İş) Genel Başkanı Murat İnanç, "İş Kazası Kader Değildir" projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
İş kazalarını önlemeye yönelik farkındalık oluşturan "İş Kazası Kader Değildir" projesi İstanbul tanıtım toplantısı gerçekleşti. Öz İplik-İş Sendikası tarafından hayata geçirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen "İş Kazası Kader Değildir" projesi kapsamında üç ayrı ilde iş sağlığı ve güvenliği ile ilk yardım eğitimleri verildi. Proje ve verilen eğitimlerle ilgili değerlendirmede bulunan Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, “Kurulduğu günden bu güne sosyal diyalogdan yana olan gerginlikten uzak, Türkiye’nin sorunlarını, üyelerinin sorunlarını önemseyen Sendikanın Türkiye’deki önemli sorunlarından birisini proje olarak gündeme getirdiğini ve onun uygulamasını yaptıklarını belirterek, “ ‘İş Kazası Kader Değildir’ projemizde Türkiye’de çalışma hayatındaki iş kazalarını aza indirgeyen, toplumda bir bilinç oluşmasını sağlayan projemizi hayata geçirdik. Bundaki amacımız şuydu; Türkiye genelinde 125 tekstil işçisine iş sağlığı, işçi sağlığı, iş güvenliği, ilk yardım eğitimi vermekti. Kayseri’de, Adana’da ve Çorlu’da eğitimlerimizi tamamladık. 125 sayısına sadece Kayseri’de yaklaştık. Kayseri’de Türkiye’de bir ilk olan işitme engellilere işçi sağlığı, işçi güvenliği ve ilk yardım eğitimi verdik. Sendika olarak çok önemsiyorduk bunu” diye konuştu.
“TÜRKİYE’DE İŞ KAZASI, İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ BİLİNÇ OLUŞMASINI İSTİYORUZ”
2014 yılının çalışma hayatı açısından acı dolu bir yıl olduğunu ifade eden İnanç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Soma, Ermenek, asansör kazası, tarım işçilerinin geçirmiş olduğu kazalarda çok can yitirdik. 2014 yılında bin 800’den fazla insanımız iş kazalarında hayatını kaybetti. Biz yönetime geldiğimiz 2009 yılından beri üyelerimizi Türkiye genelinde Gaziantep’te, Adana’da, Kayseri’de, Çorlu’da, İstanbul’da, Malatya’da üyelerimize her yıl işçi sağlığı, iş güvenliği eğitimi verdik. En sonunda da bunu proje olarak gerçekleştirdik ve Çalışma Bakanlığı’na müracaat ettik. Çalışma Bakanlığı projemizi önemsedi. Çalışma Bakanlığı projesini hayata geçirdik. İstanbul’da bunun basın açıklamasını yaptık. Bundan sonra Malatya ve Gaziantep’teki tekstil işçilerine bu eğitimi vereceğiz. Bundaki amaç şu; Türkiye’de iş kazası, iş sağlığı güvenliğiyle ilgili bilinç oluşmasını, toplumda duyarlılık oluşmasını istiyoruz. Çünkü daha dün Aydın’da kanalizasyona indirilen işçiler metan gazı zehirlenmesi sonucu hayatımı kaybetti. Aynı yerde bir yıl önce yine o işçileri kanalizasyona indiren sistemde üç kişi hayatını kaybetmişti. Bir yıl sonra yine aynı yerde bu insanları kanalizasyona indiriyorsan gerekli önlemleri alman gerekirdi. Öyleyse şunu görüyoruz; Türkiye’de işçi ve insan hayatı çok ucuz, gerekli önlemler alınmadan başlıyoruz çalışmaya. Geçen yıl tarım işçilerini taşıyan servisler kaza yapmıştı. Bu yıl yine tarım işçilerini taşıyan araçlar kaza yaptı. Birçok can kaybettik. Geçen yine asansör kazası, inşaatlarda insanlarımız hayatını kaybetti. Bu yıl yine viyadükteki çökme sonucu 4 insan hayatını kaybetti. Bir bilinç oluşması gerekiyor. Bir duyarlılık oluşması gerekiyor. Öz İplik-İş Sendikası da bunun için projeler yapıyor. Üniversiteyle işbirliği halinde. Bunları gündeme taşıyoruz. Türkiye’ye ve kamuoyuna mal etmeye çalışıyoruz.”
“ARTIK İNSANLARIMIZ ÇALIŞIRKEN, ÜRETİRKEN, EVİNE EKMEK GÖTÜRMEYE ÇALIŞIRKEN ÖLMESİN DİYORUZ”
“Artık insanlarımız çalışırken, üretirken evine ekmek götürmeye çalışırken ölmesin diyoruz” ifadesini kullanan İnanç, “Gerekli tedbiri herkes alsın. Çalışanda alsın, çalıştıranda alsın. Eğer bu gerekli güvenliği, tedbiri alamayanlar varsa yargı önünde en ağır cezaya çarptırılsın. Yazıktır insanlarımıza. Sendika olarak bu konuda muzdaripiz. Bununla ilgili biz 6331 sayılı yasa ilk çıktığında İstanbul’da Yeni Yüzyıl Üniversite ile işbirliğinde bir panel düzenledik. Bu panelin çıktısını kitaplaştırdık, tüm Türkiye’ye dağıttık. Bugün basına tanıttığımız tehlikeli ve meslek hastalıklarına karşı ‘işçinin el kitabı’nı hazırladık, broşürler hazırladık. Bunları da tüm tekstil ve dokuma iş kolundaki işçilere dağıtacağız. Öz İplik-İş Sendikası olarak biz bu konuyu önemsiyoruz. Bu konuyla ilgili tüm mesaimizi, tüm bilgi birikimimizi bilim insanlarıyla beraber harcıyoruz. Bunun üstesinden gelmeye çalışacağız. Öz İplik-İş Sendikası projeleriyle gündeme gelmek istiyor” dedi.
“YARININ TÜRKİYESİ’NDE İŞ KAZALARININ EN AZA İNDİĞİ BİR DÖNEMDE ÖZ İPLİK-İŞ SENDİKASININ DA PAYI OLACAK”
Beyaz bayrak projelerinin de kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi olduğunun bilgisini veren İnanç, bunu gerçekleştirdiklerinde Türkiye’de yine çok büyük bir ses getirdiğini kaydetti. İnanç, “Biz çalışma hayatının sorunlarının okullarda ders olarak okutulması gerektiğine inandığımız için 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bir yazı yazdık. “İlköğretim müfredatında, ortaöğretimde çalışma hayatı okullarda ders olarak okutulsun” dedik. “Kayıt dışılık nedir, sosyal güvenlik kurumu nedir, kayıt dışı çalışma nedir, kaçak işçilik nedir gibi konular okutulsun ki toplumda bir bilinç oluşsun” dedik. Projenin basına açık toplantısını yaptık. Aldığımız tepkiler çok olumlu. İnanıyorum ki yarının Türkiyesi’nde iş kazalarının en aza indiği bir dönemde Öz İplik-İş Sendikasının da payı olacak” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.