11 Ağustos 2015 Salı 13:57
Okullarda 3 Boyutlu Yazıcı İle Eğitim Farkı
banner230
Yeni eğitim öğretim dönemi yaklaşırken, tüm eğitim kurumlarında çocukların merak duygularını harekete geçirecek yöntem ve materyal arayışı hızlandı. Öğrencilerin hayal ettiklerini harekete geçirebilmesi için okullarda 3 boyutlu yazıcılar faaliyete geçiyor.
Yeni eğitim öğretim dönemi yaklaşırken, tüm eğitim kurumlarında çocukların merak duygularını harekete geçirecek yöntem ve materyal arayışı hızlandı. Yeni eğitim yöntemleri çocukların hayal etmesi, hayal ettiğini harekete geçirmesi üzerine kurgulanıyor. Bu sistem içinde 3 boyutlu yazıcılar ön plana çıkıyor. Dünyada pek çok saygın okulda eğitim öğretimin bir parçası olan 3 boyutlu yazıcılar ile çocukların tarihi bir eserin bir parçasını, DNA sarmalını, bir organı ya da benzersiz parmak izlerini modelleyerek onun üzerinde ders çalışması mümkün.
İLK VE ORTA ÖĞRETİMDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
İçinde bulunulan dönemin çocukların internet üzerinden bilgiye kolay ulaştıkları, merak duygularını olumlu yönlendirerek daha çok soru sordukları bir dönem olduğuna dikkat çeken Mobit Bilişim A.Ş. Robox Ürün Yöneticisi Erol Buran, “Z kuşağı dediğimiz interneti, tableti, cep telefonunu aktif ve sürekli kullanan, merak duygusu güçlü bu çocukların derse ilgisini sıcak tutmak için, farklı malzeme ve metotlar kullanmak adeta bir mecburiyet. Robox 3 boyutlu yazıcı, çocukların derste gördüklerini ya da hayal ettiklerini ürüne dönüştüren bir arkadaş gibi” diye konuştu.
DERSLER AKILDA DAHA KALICI OLACAK
Çocukların eğitim hayatından önemli bir kolaylık sağlayan 3 boyutlu yazıcının kullanım alanlarından örnekler aktaran Erol Buran, “Çocuklar derste anlatacağı konunun örneklerini tasarlayarak, 3 boyutlu yazıcıdan birebir çıktısını alabilir. Böylece hem derse motivasyonu daha uzun sürer hem de öğrenme isteği desteklenmiş olur. Bazı konuların anlatılması zordur. Öğretmenler bu zor konuları daha kolay öğrenilmesi ve hatırlanması için, anlatımını destekleyecek bir malzemeyi Robox 3 Boyutlu yazıcı ile çıktı yaparak derse katabilir” dedi.
Derslerin akılda daha kalıcı ve etkili sonuçlar bırakmasına adına önemli bir yenilik olduğuna da değinen Buran, “Mesela kalbin nasıl çalıştığını anlatırken bir kalp modelini 3 boyutlu yazıcıdan alarak, kalbin odacıklarını, kanın akışını ve vücuda yayılmasını, damarların tıkanması sonucu oluşan bir kalp krizini rahatlıkla anlatabilir. Bu aynı zamanda interaktif bir öğrenme metodu geliştirilmesini de sağlar. Öğrenci sadece dersi dinleyen değil, araştıran, soru soran, dersi anlatan tarafa döner. Aynı zamanda proje tabanlı eğitimin hızla arttığı günümüzde, çocukların daha fazla hayal etmesine, kendini geliştirmesine ve ‘kopyala-yapıştır’ eğitim yöntemi yerine, özgün fikirlerle desteklenmiş bir eğitim şekli üretilmesine destek olur. Fikirleri bilgisayarda bir fotoğraftan elle tutulan bir modele dönüşür” ifadelerini kullandı.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ HAYALLERİNİ ROBOX’LA GERÇEKLEŞTİRİYOR
Sadece ilköğretim ve lise için değil, üniversiteler için de vazgeçilmez bir eğitim malzemesi olmaya hazırlanan Robox 3 Boyutlu yazıcı ile, mesleğe hazırlanan üniversite öğrencilerinin girişimci ruhu sıcak tutulacağını söyleyen Erol Buran, “Kendi fikirlerine, projelerine rahatlıkla sahip çıkabilen öğrenciler, iş görüşmelerindeki sunumlarında ya da iş hayatında sundukları yeni projelerde öne çıkma şansı yakalıyor, özellikle mühendislik ve tasarım alanlarında eğitim veren üniversitelerde Robox 3 Boyutlu yazıcı kullanılmaya başladı” dedi.
ROBOX İÇİN GÜVENLİK ÖNEMLİ
Okullarda 3 boyutlu yazıcı seçimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini de ifade eden Erol Buran, “Okullarda açık tipli yani kapağı olmayan 3 boyutlu yazıcılar tercih edilmemelidir. 3 Boyutlu yazıcılar baskı esnasında çok yüksek sıcaklıklara erişir. Yazma kısmının açıkta olması ve yüksek sıcaklığa ulaşan bir kısma çocukların dokunabilme riski büyük bir tehlike doğurur. Ayrıca sınıf veya ortam içerisinde sıcaklık değişikliklerinden dolayı yapılacak modellemelerde bozukluklar da yaşanabilir. Bu nedenle okullarda kullanılacak 3 boyutlu yazıcıların, Robox gibi kilitli kapak sistemi olmalıdır. Kilitli kapaklar, cihaz sıcakken öğrenciler içini açıp yüksek derecelere ulaşan kısımlara dokunmalarını engeller ve güvenli bir baskı ortamı sağlar” şeklinde konuştu.
ROBOX 3D YAZICI NASIL ÇALIŞIR?
Robox, ABS veya PLA hammaddesinin eritilerek katmanlar halinde üst üste getirilmesi şeklinde çalışır. Üst üste gelen katmanlar çizimi yapılmış ürününü oluşturur.
1998 yılında kurulan Mobit Bilişim A.Ş, başta mobil sistemler olmak üzere; sunum sistemleri, tablet PC çözümleri, enerji depolama sistemleri ve kurumsal yazılım & iş çözümleri alanlarında faaliyet göstermektedir. 16 yıllık OT/VT , 8 Yıl Enerji ve Sunum Sistemleri alanında tecrübeye sahiptir. Bünyesinde Yazılım, Ar-Ge ve Üretim departmanları faaliyet göstermektedir. Sunduğu donanım ve yazılım çözümleri Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Azerbaycan ve Gürcistan’a ihracat yapmaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.