Oğlunun Fotoğraflarıyla Otizme Dikkat Çekiyor

Otizme Dikkat Çekmek İçin 11 Yaşındaki Oğlu Baran’ın Fotoğraflarını Çekerek Hazırladığı "baba Beni Anlat" Sergisi İle İstanbul’dan Sonra İzmir’e Gelen Ataşehir Otizm Derneği Başkanı Murat Kaynatır, Amacının Bu Sergi İle Bir Farkındalık Oluşturmak Olduğunu Vurguladı.

Oğlunun Fotoğraflarıyla Otizme Dikkat Çekiyor
banner230
Bir babanın otizme dikkat çekmek için kendi oğlunun fotoğraflarını çekerek hazırladığı "Baba Beni Anlat" adlı fotoğraf sergisi, İstanbul’dan sonra İzmir’de sergilendi.
Karataş Efesart Sanat Merkezi’nde açılan "Baba Beni Anlat" resim sergisi otizme farklı bir bakış getirmeyi hedefliyor. Otizme dikkat çekmek için 11 yaşındaki oğlu Baran’ın fotoğraflarını çekerek hazırladığı "Baba Beni Anlat" sergisi ile İstanbul’dan sonra İzmir’e gelen Ataşehir Otizm Derneği Başkanı Murat Kaynatır, amacının bu sergi ile bir farkındalık oluşturmak olduğunu vurguladı. “Baba Beni Anlat” projesinin yaklaşık 2 yıl önce İstanbul’da başladığını aktaran Kaynatır, “Baba Beni Anlat projesi ilk önce yazılarla başladı. Basında, sosyal medyada yazılarımı paylaşmaya başladım. Arkasından üniversitelerde sunumlarım oldu. Buradan da fotoğraflarla otizmin paylaşımın son derece faydalı olacağını düşündüm. Fotoğrafa olan ilgimden dolayı da bunu otizmle birleştirmeye karar verdim. Bir ekip olarak otizm temalı fotoğraflar üzerine çalıştık. Buradaki amacımız otizme dikkat çekmek, farkındalık sağlamak. Ben de on bir yaşında bir çocuk babasıyım. Baran adında bir oğlum var. Dolayısıyla oğlumdan dolayı ve daha önce değişik tıp sektörlerinde ve sağlık sektörünün içinde yer almamdan dolayı otizmle tanışıyoruz. Tabii ki otizm uzun bir yolculuk. Fotoğraflarımda da otizmin değişik hallerini ve ruh hallerine temas etmeye çalıştık” dedi.
“TÜRKİYE’DE 600 BİNİ AŞKIN OTİZMLİ ÇOCUK VAR”
Amaçlarının otizmli ailelerin sorunlarına dikkat çekmek olduğunu ifade eden Kaynatır, “Otizm ile ilgili yol haritaları belirlemek istiyoruz. Yani sonuçta farkındalık yaratmaya çalışıyoruz ama ailelerin sorunları son derece fazla. Türkiye’de 600 bin ile 800 bin otizmli çocuktan bahsediyoruz. Dolayısıyla ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor otizm. Bundan dolayı da ailelerin sorunları çok fazla, bu çocukların ve ailelerin sorunlarını en iyi çözmenin yolu da sistem kurulmasıdır. Çünkü otizm bir yolculuk, bugün var olup yarın yok olan bir şey değil. Sonuçta da ne kadar yol alabilirsek otizm konusunda o kadar iyi olur” dedi.
YORUM EKLE