Moskova Belediyesi İle İBB Arasında İş Birliği Anlaşması

Moskova Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzaladı.Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’i İBB Başkanlık Sarayı’nda ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, meslektaşıyla...

Moskova Belediyesi İle İBB Arasında İş Birliği Anlaşması
banner230
Moskova Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği anlaşması imzaladı.
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’i İBB Başkanlık Sarayı’nda ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, meslektaşıyla işbirliği anlaşması imzaladı. Saraçhane - Başkanlık Sarayı Kokteyl Salonu’nda imzalanan anlaşmaya iki kardeş şehrin belediye bürokratları ve çalışanları da katıldı.
Başkan Topbaş, protokol öncesi yaptığı konuşmada, imzalanan anlaşmayla birlikte iki şehre de önemli kapıların açılacağını söyledi. Başkan Topbaş günümüz dünyasında artık tüm insanların kaderinin birbirine bağlı olduğunu ifade ederek, “Biz dünyanın geleceğine, barışına ve huzuruna ne kadar çok katkı sunarsak dünya o kadar güzelliklere kavuşur. Rusya ve Türkiye iki kadim medeniyet. Ortak bir tarihe sahip olduğu için pek çok alanda benzerlik gösteriyor” diye konuştu.
Günümüzdeki yerel yönetimlerin bilgi ve deneyim paylaşım yoluyla çok daha başarılı işlere imza attıklarına vurgu yapan Başkan Topbaş açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Biz de bugün burada iş birliği protokolü yapmak suretiyle iki kadim medeniyetin mensupları olarak, iki büyük ülkenin mensubu olarak işbirliği anlaşması yapmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle son dönemde ciddi gelişmeler ve birliktelikler için atılan adımları bundan sonraki yürüyüşümüzde de önemli katkılar sunacağına inanmaktayız. Her şeyden önce ayrıca günümüz dünyasında yerel diplomasi yerel ilişkiler çok önemli. Çünkü bizler yerel yöneticiler olarak halka en yakın yönetimleriz. Çünkü halkımız bizlere çok daha rahat erişebiliyor. Ve dertlerini söyleyip beklentilerini alabiliyorlar.”
Gelişen teknoloji ile birlikte insanların dünyanın başka yerindeki bir olaydan anında haberdar olabildiğini dile getiren Başkan Topbaş, bu gelişmenin insanlardaki beklentiyi de yukarıya çektiğini söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti:
“Özellikle itiraf etmeliyim ki Rusya ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliği anlaşmalara bizlere çok memnuniyet verdi. Bizler yerel yöneticiler olarak sadece bilgi ve deneyim paylaşımı değil, iki devlet arasındaki ticari ilişkileri de geliştirmeye önemli katkı sunacağımızı düşünüyorum.”
Başkan Topbaş son yıllarda Türkiye ve Rusya üzerinde farklı manipülasyonlar yapıldığını ve bunun sebebinin de başarıyı çekemeyen bazı güçlerin yaptığını kaydeden Başkan Topbaş, “İşte tarihten beri ortak kaderleri paylaşan milletler olarak, şehirler olarak bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak bunun karşısında direnç gösterip başarıya katkı sunabiliriz” diye konuştu.
Çinli düşünür Konfüçyüs’ün ‘Rüzgar hangi yönde eserse essin, kaptan gemisini rotasında götürendir’ sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “ Biz rüzgar ne yönden eserse essin şehirlerimizi başarıya götüreceğiz” dedi.
“ZOR ZAMANLARDA BAŞARILI İNSANLAR ORTAYA ÇIKAR”
Yaptığı güzel işlerle dünyaya mal olmuş insanların her daim hatırlanacağını kaydeden Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizde de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de çok ciddi başarılar ortaya koydu. Siyasi kimliğimle söylüyorum Sayın Putin’de çok doğru işler ortaya koydu. Dedikleri de çok doğru. Doğru işler yaptığına inanıyorum. Rusya federasyonunu bir arada tutarak çok iyi adımlara atarak ulusları geleceğe taşıdığını düşünüyorum. Federasyona üye olan ülkelerin birlikte hareket etmesinin, ekonomik işbirliğinin farkında olarak Rusları çok daha iyi noktaya getirdiğini düşünüyorum. Federasyonu daha güçlü kılacaktır. Maalesef bundan dolayı da dışarıdan bir takım tesirler altında kaldığını düşünüyorum. Bu yolda mücadele veren ve bundan dolayı da maalesef tesir altında kaldığını görmekteyiz. Ama şunu da belirteyim zor zamanlarda başarılı insanlar ortaya çıkar. Önemli olan zoru birlikte başarmaktır. Zoru birlikte başaracağız.”
İki kardeş şehir İstanbul ve Moskova’nın 10 milyonu aşan nüfuslarıyla ülke ekonomilerine ciddi katkılar sağladığını belirten Başkan Topbaş, “Esen olumsuz rüzgarlara direnç gösteren iki ulusun evlatları olarak bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bundan eminim ve başaracağımızı ümit ediyorum” diye konuştu.
İmzalanan anlaşmayla birlikte iki ülke işadamlarının üçüncü ülkelerde de birlikte adım atabilecekleri zemini hazırladıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, “Kapıları bizler açacağız onlar o kapıdan geçecekler. Bizler bu imkânları ortaya koyabilecek güçteyiz. Sizin teknik adamlarınız İstanbul’a gelerek bizim çalışmalarımızı yerinde inceleyebilirler. Bizim de teknik adamlarımız size gelerek sizin çalışmalarınızı izleyebilirler. Ulaşımdan alt yapıya kadar her alanda bilgi paylaşımı yapabiliriz” şeklinde konuştu.
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’i de Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek, son 10 yılda İstanbul’un ciddi gelişmeler gösterdiğini söyledi.
İki şehrin nüfus ve gelişme açısından birbirine çok benzediğini ifade eden Sobyanin açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Büyükşehirlerin kaderidir ama bazı şehirlerin özellikleri vardır. Özellikle tarihi yerlerde kurulmuş yeni şehirlerin sorunları aynıdır. Bu yönden benzerliğimiz çok fazla. Bu şehirler aynı zamanda sermayenin ve yatırımların etkin şekilde yapılacağı şehirlerdir. Ülkenin gelişimine çok ciddi katkısı olan şehirlerdir. Bu iş birliği anlaşmasıyla çok ciddi ve güzel bir adım atmış olacağız. Ticari gelişim ve ortak yatırımlar açısından şehirlerimize hayırlı olacaktır.”
Sergey Sobyanin’i konuşmasının sonunda Başkan Topbaş’ı Moskava’ya davet etti. Başkan Topbaş da ileri bir tarihte Moskova’ya iade-i ziyaret yapacağını söyledi.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273