Meteorolojiden kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı!

SİVAS (AA) - Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ile Yozgat için kuvvetli rüzgar ve yer yer fırtına uyarısı yapıldı.Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas, Kayseri, Kırşehir,...

Meteorolojiden kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı!
banner230

Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ile Yozgat için

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya İrfan Kulübü tarafından ‘Kutlu Doğum Haftası’  kapsamında anma programı ve konferans düzenlendi.  

Üniversitemiz Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa; Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar DURMUŞ, sivil toplum kuruluş temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Karan-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar BAĞLI yaptı. Rektörümüz konuşmalarında “Herkes ancak kendi kalbindeki muhabbet kadar Hz. Peygamberi anlatabilir. Alemlere rahmet olarak gelmiş olan Hz. Peygamberimize, dünya toplumlarında bu kadar inanan ve O’nu sevenin olması çok önemli. Biz Müslümanlar için birinci şart, İslam ve Hz. Peygamberin (s.a.v) yolunda ilerlemektir. Ayrıca  Müslüman için en önemli olanı da güvendir. Hz. Peygamber de hayatı boyunca bunu sürdürüp, yaşantısıyla ortaya koymuş, kendisine inananlar da bu nedenle  kendisine daima güvenmiştir. Müslümanların da Efendimiz yolunda gitmenin birinci şartı olarak diğer insanların hayatında Müslümanca pratikler üzerinden gitmelidir ki o zaman bunun bir karşılığı olsun.  Bu vesileyle bu organizasyonu icra eden ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Rektörümüzün konuşmasının ardından İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar DURMUŞ, ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ konulu konferans verdi. Konferansta konuşan DURMUŞ “ İslâm dinî, ahlâkî ve kültürel zihniyete karşı büyük mücadeleyi başlatan ve sonuçta hayatın her alanında ‘kurtuluş, barış, esenlik ve güven’ ortamını getirmeyi başaran dinî ve insanî hareketin adıdır.  Biz İslâm’ı, Kur’an-ı, Peygamberimizin sünnetini salt din eksenli okuyoruz; tabii ki İslâm son dindir; ama İslâm aynı zamanda bir sosyal, siyasal, kültürel, ahlâkî, kısaca insanî dönüşümdür.

O Peygamber ki,  bize doğruluğu, emanete sadık kalmayı, akrabamıza ilgi göstermeyi, komşularımıza iyi davranmayı, insanların haklarına ve hayatlarına saygılı olmayı emretti.  Çirkin davranışları, yalancı şahitliği, yetim malı yemeyi, namuslu kadınlara iftira atmayı yasakladı. Hayatı bütün yönleriyle incelendiği zaman Resûl-i Ekrem’in her bakımdan emîn olduğu; ayrıca onun iş hayatında, komşuluk ilişkilerinde ve diğer alanlarda müminlerin de bu vasfa sahip olmaları için büyük gayret sarf ettiği görülür” dedi.

Program, İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Kübra Peşkersoy’un ‘Yağmur’ adlı naatı okuması, Üniversitemiz Tiyatro Uzatmalar Ekibinin hazırlamış olduğu “O’nu ne kadar tanıyoruz?’ adlı tiyatro gösterimi ile sona erdi.

uyarısı yapıldı.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ile Yozgat'ta yarın kuvvetli rüzgar ve yer yer fırtınanın etkili olması bekleniyor.

Rüzgarın saatteki hızının yer yer 60 ila 80 kilometreye ulaşacağı tahmin ediliyor.Vatandaşların, meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, ulaşımda aksama, soba ve doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesi gibi durumlara karşı tedbirli olması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 14:11
YORUM EKLE