13 Mayıs 2015 Çarşamba 13:35
Mersin’de BES Üyeleri Bir Günlük İş Bırakma Eylemi Yaptı
banner230
Mersin’de KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. BES üyeleri, 2016-2017 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme süreci öncesinde taleplerinin yerine getirilmesini istedi.
BES Mersin Şubesi üyesi kamu çalışanları, düşük maaş, güvencesiz çalışma, kamuda rotasyon, performans ücretine karşı eylem yaparak iş bıraktı. Bugün işbaşı yapmayan BES üyeleri, öğle saatinde Mersin Vergi Dairesi önünde toplandı. BES üyelerinin iş bırakma eylemine, 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının yıl dönümünde protesto yürüyüşü düzenleyen Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de destek verdi.
Burada ‘İnsanca Bir Yaşam Özgür Bir Gelecek İçin Grevdeyiz’ yazılı pankart açan kamu çalışanları, attıkları sloganlarla hükümeti protesto etti. Grup adına açıklama yapan BES İşyeri Baş Temsilcisi Murat Doğan, büro emekçilerinin eşitlik, adalet ve insanca bir yaşam istediklerini söyledi. Toplu sözleşme süreci öncesinde BES tarafından 17 Mart-7 Nisan 2015 tarihleri arasında elektronik ortamda iş kolunda çalışanlara yönelik anket düzenlediği bilgisini veren Doğan, “Anketimizde öne çıkan 32 talep içerisinde ilk 4 sırayı, ayrımcılığı ve mobbingin sonlandırılması, atama, terfi ve tayinlerde adalet ve güvencesizleştirme politikalarına son verilmesi talepleri almıştır. Özelleştirme ve 2B Yasası gibi uygulamalarla kamuya ait ne varsa haraç mezat satanlara, kamu hizmetlerini piyasalaştıranlara, kamu emekçilerini yoksulluk sınırı rakamının altında, açlık sınırına yakın maaşa mahkum edenlere, ayrımcılık, adaletsizlik ve kadrolaşma politikalarına, güvencesiz çalışmayı öne çıkaranlara, kamu emekçilerinin grev hakkını yok sayanlara ve yargı kararlarına uymayanlara ’dur’ demek için grevdeyiz” dedi.
İş güvencelerine sahip çıkmak için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını dile getiren Doğan, taleplerini de şöyle sıraladı:
“2013 yılında gerçekleşen satış sözleşmesinden kaynaklı kayıplarımız karşılanmalı ve insanca yaşayacak ücret verilmelidir. Açlık sınırı altındaki ücretler vergi dışı bırakılmalı, yoksulluk sınırı altındaki ücretler ise ilk vergi diliminden vergilendirilmelidir. Meteoroloji emekçilerine havacılık tazminatı verilmelidir. Her türlü ek ödemeler emekli aylığa esas kazanca dahil edilmelidir. Ayrımcılığa ve kadrolaşmaya son verilmelidir. Esnek, kuralsız, güvencesiz ve performansa göre çalıştırma yasaklanmalı, turnike ve kamera sistemleri kaldırılmalıdır. Eşit işe eşit ücret ilkesi hayata geçirilmelidir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.