Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman:

- "Biz 16 Nisan'da inşallah bir daha başbakanlar idam edilmesin diye, bir daha başbakanlar illegal çetelerin mahkemelerinde yargılanmasının diye 'evet' diyoruz. 21. asrın, Türkiye'nin ve Türklerin asrı olması için inşallah 16 Nisan'da 'evet' diyoruz"

Genel 02.03.2017, 12:52
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman:
banner230

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Biz 16 Nisan'da inşallah bir daha başbakanlar idam edilmesin diye, bir daha başbakanlar illegal çetelerin mahkemelerinde yargılanmasının diye 'evet' diyoruz. 21. asrın, Türkiye'nin ve Türklerin asrı olması için inşallah 16 Nisan'da 'evet' diyoruz." dedi.

Yayman, Kahramankazan Belediyesinin Kumpınar Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Cumhurbaşkanlığı Sistemi" konulu toplantıda, mevcut sistemin darbeler üreten bir sistem olduğunu söyledi.

Türkiye'nin demokrasi tarihinin bir darbeler tarihi olduğunu ifade eden Yayman, sadece 1991 ile 2002 yılları arasında, 11 yılda 9 hükümet kurulduğunu ve dağıldığını belirtti.

- "Türkiye'de koalisyonlar üreten bir sistem var"

Yayman, Türkiye'de parlamenter sistemi savunmanın, başbakanların idam edilmesini savunmak olduğunu ileri sürerek, şunları kaydeti:

"Biz 16 Nisan'da inşallah bir daha başbakanlar idam edilmesin diye, bir daha başbakanlar illegal çetelerin mahkemelerinde yargılanmasının diye 'evet' diyoruz. 21. asrın, Türkiye'nin ve Türklerin asrı olması için inşallah 16 Nisan'da 'evet' diyoruz. Her 10 yılda olan darbeler, Türkiye'nin dünyada itibar kaybetmesine neden oldu. 16 Nisan'dan sonra 'Türkiye, dünyanın neresinde yer alacak?' sorusu yanıt bulacak. Darbeler Türkiye'ye 500 milyar dolar gibi bir maliyete yol açtı. Türkiye'de koalisyonlar üreten bir sistem var. İşte biz diyoruz ki Türkiye'de yeniden koalisyonlar olmasın, ekonomik krizler olmasın. Türkiye 30 cente muhtaç hale gelmesin. Bunun için 'evet' diyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni cumhurbaşkanlığı sistemini kendisi için istediği yönündeki eleştirilere cevap veren Yayman, şöyle devam etti:

"Zaten Tayyip Erdoğan 5 genel seçim, 3 yerel seçim, 2 referandum, 1 de cumhurbaşkanlığı seçimi kazanmış dünya lideri. Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına, başbakanlığa, yarı başkanlığa ihtiyacı yok. Çünkü zaten bu millet onu gönlünde başkan da yapmış, cumhurbaşkanı da yapmış. Kaldı ki başkanlığı isteyen sadece biz değiliz, bizden önce de sayın Erbakan, Türkeş, Demirel ve Yazıcıoğlu da başkanlık sisteminin gerekliliğini dile getirmişlerdir."

Yayman, program sonunda "Türkiye’de Devlet Reformu ve Başkanlık Sistemi" isimli kitabını imzaladı.

Toplantıya Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk de katıldı.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Kasım 2019
İmsak 05:51
Güneş 07:15
Öğle 12:31
İkindi 15:12
Akşam 17:36
Yatsı 18:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@