Konya’da Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı Yapıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı’nın üçüncüsü, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk başkanlığında Konya’da yapıldı.Hilton Garden Otel’de gerçekleştirilen toplantıya İçişleri...

Konya’da Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı Yapıldı
banner230
İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı’nın üçüncüsü, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk başkanlığında Konya’da yapıldı.
Hilton Garden Otel’de gerçekleştirilen toplantıya İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Zeki Çatalkaya, 10 ilin vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanları katıldı.
Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, 25. dönem milletvekili genel seçimlerini huzur ve güven içerisinde alınan tedbirleri değerlendireceklerini söyleyerek, “Halk iradesinin adil şeffaf ve hür bir şekilde yapılacak olan seçimler yoluyla tecelli ettirilmesi imkanı çağdaş parlamenter demokrasilerin en önemli özelliğidir. Haklı bir gururla ifade edebiliriz ki bu anlamda ülkemiz çağdaş medeni ülkelere de örnek olacak düzeyde bir sisteme ve uygulama tecrübesine sahiptir. Ülkemizde 7 Haziran 2015 tarihinde milletvekili genel seçimi yapacak olup seçim süreci 10 Mart tarihi itibariyle başlamıştır. Seçimlerin hür ve demokratik bir şekilde yapılması için güvenli bir ortamın sağlanması büyük önem arz etmektedir. Halkımızın iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması için hükümetimiz ve bakanlığımız bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de her türlü güvenlik tedbirini alma konusunda çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Bu amaçla 26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara’da Sayın Başbakanımız ve ilgili bakanlarımızın katılımı ile 81 il valimizle seçim güvenliği konularını içeren bir toplantı gerçekleştirdik. Geçmiş yılların tecrübeleri ve günümüz şartları dikkate alınarak 25’inci dönem milletvekili seçimlerinde alınacak emniyet tedbirleri konulu genelge yayınlayıp 81 il valiliğine gönderilmiştir. Bakanlığımız merkez ve taşra birimlerinin görev alanına giren uygulamalarda koordinasyon etkinlik ve kolaylık sağlanması amacıyla seçimlerle ilgili temel mevzuat genelge ve seçim kurulu kararlarından bazılarını içeren el kitabı hazırlanmış ve valiliklerle birlikte diğer ilgili yerlere dağıtımı yapılmıştır. Seçim döneminde güvenlikle ilgili konuların takibi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bakanlık Acil Afet Durum Yönetim Merkezi’nde seçim harekat merkezleri oluşturulmuştur. Önümüzdeki dönem yapılacak milletvekili seçimlerine alınacak seçim güvenliği tedbirlerini detaylı olarak görüşmek amacıyla valilerimiz, il jandarma komutanlarımız, il emniyet müdürlerimiz ve diğer ilgililerin katılımı ile bölge toplantıları yapmayı kararlaştırdık” dedi.
Bölge toplantılarının üçüncüsünü Konya’da yaptıklarını hatırlatan Bakan Öztürk, “Amacımız ülkemizde huzur ve güven ortamı içerisinde halkımızın hür iradesinin seçim sandıklarına yansımasını sağlamak siyasi partilerimizin ve adaylarımızın yasalar çerçevesinde siyasi faaliyette bulunmaları için her türlü kolaylığı sağlayacak güvenlik önlemlerini almak, böylece örnek teşkil edecek bir seçim sürecini gerçekleştirmektir. Bu toplantıda genel tedbirler görüşülecek ve her ilimiz kendi özelliğine ve şartlarına göre ilave tedbirler planlayarak uygulayacak bu konudaki görüşler alınacaktır. Toplantımızın bundan sonraki bölümünde illerimizin seçim güvenliği ile ilgili çalışmaları sorun ve ihtiyaçları konusunda daha detaylı görüş alış verişinde bulunacağız” diye konuştu.
YORUM EKLE