Kaman cevizi tescil yolunda

- Kaymakamlık, lezzeti ve ince kabuğu ile ünlü Kaman cevizinin marka ve değerini korumak için çalışma başlattı

Genel 19.01.2018, 15:18
Kaman cevizi tescil yolunda
banner230

KIRŞEHİR (AA) - Kaman Kaymakamlığı, lezzeti ve ince kabuğuyla ünlü Kaman cevizinin marka değerini korumak için coğrafi işaret tescili çalışması başlattı.

Kaymakamlık salonunda, Kaman cevizine coğrafi işaret alınması için Ahi Evran Üniversitesi işbirliğinde toplantı yapıldı. Kaman Kaymakamı Murat Girgin, toplantıda yaptığı konuşmada, Kaman cevizinin marka ve kalitesinin korunması için coğrafi işaret alınması konusunu görüşmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Coğrafi işaretlemede çeşit ve diğer kazanımlar konusunda fikir birliği oluşturmak üzere görüşmelere devam edileceğini vurgulayan Girgin, "Başvuru aşamaları, şartları ve bölgemize kazandıracağı değerleri ele alıyoruz. Bu toplantı, bir sonraki aşamalar için ön çalışma niteliği taşımaktadır. Kaman cevizine coğrafi işaretleme yapılması için çalışmalara başlanmıştır." dedi.

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kan da coğrafi işaret tescilinin başvuru şartları ve izlenecek yol hakkında sunum yaptı.

Toplantıya, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Sevim, Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül, Kaman Merkez Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen ile Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Arzu Kan ve ceviz üreticileri katıldı.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:16
Güneş 07:44
Öğle 12:41
İkindi 15:07
Akşam 17:28
Yatsı 18:51

Gelişmelerden Haberdar Olun

@