İzmir’deki Suriyeli Mültecilere Karşı Çalışma Başlatıldı

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Suriyeli Mültecilerin Umuda Yolculuk Anlamında Avrupa Ülkelerine Yasa Dışı Yollarla Ulaşabilmek İçin Özellikle İzmir Gibi Kıyı İllerinde Yoğunlaşmalarına Karşı Yeni Tedbirler Alınacağını Belirtti.

Genel 05.08.2015, 11:33
İzmir’deki Suriyeli Mültecilere Karşı Çalışma Başlatıldı
banner230
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Suriyeli mültecilerin umuda yolculuk anlamında Avrupa ülkelerine yasa dışı yollarla ulaşabilmek için özellikle İzmir gibi kıyı illerinde yoğunlaşmalarına karşı yeni tedbirler alınacağını belirtti.
İzmir Valisi Mustafa Toprak, açık alanlarda kalabalık gruplar halinde konaklayan Suriyeli göçmenlere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Suriyeli mültecilerin Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de kentin her köşesinde yer almaları ve sokaklarda yaşamaları gündem maddesi olurken, Vali Toprak, mültecilere karşı yeni tedbirlerin alınacağını ve aynı zamanda yasa dışı yollarla insan kaçakçılığı yapan çetelere de operasyonların devam edeceğini belirtti.
"İZMİR’DE KAYITLI MÜLTECİ SAYISI 67 BİN 900"
Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle önemli bir geçiş noktasında bulunduğunu vurgulayan Vali Toprak, göçmenlerin kıyı kentlerinden çok sınırdaki kentlerde kontrollü bir şekilde yaşamalarının sağlanmasını ifade etti. Toprak, "Suriye’den gelen misafirlerimizin vatandaşların, son günlerde özellikle Basmane ve çevrede yoğun bir şekilde bulunmalarıyla ilgili bir rahatsızlık, nasıl oluyor tarzında bir değerlendirme yapıyoruz. Biz başından beri iki yol öncesinden bugüne kadar Suriye’den İzmir’e gelen Suriyeli misafirlerimizin buruda konumlarıyla ilgili tüm güvenlik birimlerimiz gerekse diğer Göç İdaresi Müdürlüğü de dahil olmak üzere ve Türkiye’deki göçmenlerin çadır kentlerini yapan AFAD olmak üzere bu konudaki çalışmalarımızı yürütüyoruz. İzmir’de de bakanlığımızın talimatı çerçevesinde geçici tanıma belgesi düzenlenen bugün itibariyle 67 bin 900 kişi kayıt altında. Tabi İzmir bir çadır kent alanı, kamp alanı yerleşme alanı değil. Bunu daha önceki açıklamalarımızda da söyledik. Bu konudaki tedbirlerin alındığı altyapının oluşturulduğu sınırdaki kentlerde bu alanların oluşturulduğunu söyledik. Ama buraya gelen insanlarında buranın altyapısına uygun bir şekilde bir sıkıntı oluşmadan bir yaşam noktasında olumsuz görüntülere sonuç çıkarmadan bir takım adli olaylara gitmeden, dilencilik ve benzeri hususlardan uzak tutulacak şekilde yaşamalarını sağlamak gibi bir yaklaşımımız var" dedi.
"İZMİR’E ÖZGÜ BİR DURUM DEĞİL"
Savaş ve çatışma ortamından kaçan mültecilerin Avrupa ülkelerine ve bu ülkelerin adalarına geçmek için kıyı kentlerini seçtiğini, mülteci yoğunluğunun İzmir’e özgü bir durum olmadığını söyleyen Vali Toprak, şöyle devam etti:
"Son günlerde bu yasa dışı göçmen noktasında dış ülkelere gerek Suriyeli gerekse çatışma ve savaş ortamının olduğu ülkelerden yani biraz da okyanus tarafından Myanmar, Afganistan, Pakistan gibi iç bölgelerden, Avrupa ülkelerine doğru bir geçiş olduğu zaten malum. Suriye’den gelen burada kalan ve Suriye’deki savaşın bitmesini bekleyen bir kesim var. Onlar bir ev kiralamak ya da değişik yardımlarla birtakım alanlarda kalan bir kesim var. Bir de değişik illerden gelen, denizaşırı ülkelerden gelerek çevremizdeki ülkelere, ülkelerin adalarına gitmek istediklerini biliyoruz. Ama biz hiçbir zaman uluslararası hukuk kurallarını göz ardı etmedik. Uluslararası kurallar neyi gerektiriyorsa biz onu yaptık. Yani bizim sahil güvenliklerimiz, emniyetimiz, jandarmamız Türkiye’den başka ülkelere yasadışı yollardan gitmek isteyen insanları nerede olursa olsun yakalayıp getirip hukukumuza göre işlemlerini yapıyorlar. Bu konuda da yakalananlarla ilgili özellikle sahil güvenliklerimiz gerekli açıklamaları yapıyorlar. Ama bu öylesine bir hadise ki ülke sınırlarından özellikle savaş ortamı olan Suriye’den ülkemize girenlerinde burada durmayıp, dışarıya gitmek isteyenlerde belli bölgelerde yığılmaları söz konusu. Bu sadece İzmir’e özgü bir durum değil. Yasa dışı insan kaçakçılığını yöneten simsarlara karşı ciddi operasyonlar içindeyiz. Sadece deniz üzerinde değil onları ülkelere götüren ya da götüreceklerini söyleyerek insanları kandıran simsarlar, çeteler üzerinde operasyonlar ve yakalamalar devam ediyor."
“GÖRMEZDEN GELMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
Yaşanan sorunu görmezden gelmelerinin mümkün olmadığını altını çizen Toprak, "Şehrin merkezinde, ana arterlerinde, bu şekliyle insanların kalabalıklaşmasına, orada her an için bir yere gidecekmiş gibi hazır bulunmasına müsaade etmemiz mümkün değil. Uluslararası hukuk kurallarını da gözardı etmeyecek şekilde, bir tedbir geliştireceğiz. Bakanlıklarımız çalışıyor, bizler çalışıyoruz. Umuyoruz ki daha iyi bir noktaya geliriz" dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 12 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:43
Öğle 12:40
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@