17 Haziran 2015 Çarşamba 16:00
İstanbul, Turizmde Eksen Kayması Yaşıyor
banner230
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, 2015 yılına ait ilk 5 ayı içeren raporunda İstanbul’a gelen yabancı sayısında yüzde 7 oranında bir artış olduğu gözlenirken, kente gelen batılı turist sayısında azalmanın olduğu, buna karşı Arap ülkelerinden gelen turist sayısında ise artış olduğu gözlendi. Küçük Oteller Derneği Başkanı Ömer Faruk Boyacı, “Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında azalma devam ediyor ve bu durum katma değeri yüksek, butik otel anlayışındaki otelcileri ciddi bir riskle karşı karşıya bırakıyor” dedi.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2015 yılına ait, ilk 5 ayı içeren raporu önemli bir bulguya işaret ediyor. 2014 yılının aynı dönemi ile kıyaslanarak incelendiğinde İstanbul’a gelen yabancı sayısı yüzde 7 oranında artarken; bu turistler milliyet bazında incelendiğinde ciddi bir değişim göze çarpıyor.
İran ve Arap ülkelerinden gelen turistlerde yüksek oranda bir artış yaşanırken; batı ülkelerinden gelen turistlerde ciddi bir azalma gözleniyor ve bu tablo İstanbul turizmindeki eksen kaymasını gözler önüne seriyor.
İstanbul, şehre gelen turist profilinde büyük bir eksen kayması yaşanmaktadır. Bu profil değişimi, artan toplam turist oranına rağmen, otelcileri tedirgin ediyor. İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre 2014 - 2015 yılları ilk 5 ayı incelendiğinde Avrupalı ve batılı turist oranında ciddi bir değişim göze çarpıyor.
Mayıs ayına kadar olan 5 aylık döneme göre; geçtiğimiz seneye oranla İtalyan turistlerde yüzde 17, İspanyol’da yüzde 8, Rusya Federayonu’ndan gelen turistlerde ise yüzde 16 oranında bir azalma var. Bunların yanı sıra geçen seneden bu yana yüzde 35’lik bir artışla İran ve yüzde 18’lik artışla Cezayir, Mısır, Ürdün, Sudan, Katar gibi Arap Ülkeleri öne çıkıyor. Tüm bu veriler ışığında turist profilinde ciddi bir değişim yaşandığı gerek İstanbul sokaklarında, gerekse otellerde rahatlıkla gözlemlenebiliyor.
"TURİZMCİLER KAYGI DUYUYOR"
İstanbul’a gelen turist profilindeki eksen kayması ile ilgili Küçük Oteller Derneği Başkanı Ömer Faruk Boyacı, tedirginliğini dile getirerek, “Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında azalma devam ediyor ve bu durum katma değeri yüksek, butik otel anlayışındaki otelcileri ciddi bir riskle karşı karşıya bırakıyor. Bakanlığımız tarafından açıklanan 2015 yılının ilk 5 ay verileri; bu riski net bir şekilde yansıtsa da, aslında gözden kaçırılan bir nokta da var. Ülkemize gelen yabancılar turist sayısı olarak hesaplanıyor ve dolayısıyla dünyanın her tarafında konaklanan gün olarak hesaplanan bu verinin sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Konaklama olarak baktığımızda, Arap ülkelerinden gelen turistler, burada batılı turistlerin neredeyse iki katı daha fazla zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla ülkemize gelen Arap turistlerin oranı, yüzdelik olarak esasında çok daha yüksek bir payı kaplıyor. Bu durum, turist profilinde ciddi bir değişimi ifade etmektedir ve bu değişimden turizmciler kaygı duyuyor” dedi.
Arap ülkelerinden gelen yabancıların, konaklama tercihi olarak da; ev-apart kiralama gibi yöntemlere başvurduğunu söyleyen Faruk Boyacı, genel resme bakıldığında küçük otellerin sezonu geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 10- yüzde 20 oranlarında daha düşük geçirdiğini ve gidişat konusunda ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı.
Faruk Boyacı, “Hedef profile yönelik doğru pazarlama hamleleri ile kaybetmekte olduğumuz turistin tekrar ilgisini çekmemiz gerekiyor” diye konuştu.
Açıklanan raporda deniz aşırı ve batı ülkelerinden gelen turist sayısı 2013 yılında 1.917.146, 2014 yılında 1.891.674 ve 2015 yılında ise 1.889.906 kişi olarak belirtildi.
2013 (Ocak-Mayıs) yılında Arap ülkelerinden gelen turist sayısı 589.474, 2014 (Ocak-Mayıs) yılında 712.864, 2015 (Ocak Mayıs) yılında ise 839.996 kişi olarak raporda yer verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.