Haytap, Uludere’de Öldürülen Katırlar İçin Suç Duyurusunda Bulundu

Hayvan Hakları Federasyonu’na (HAYTAP) üye bir grup, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Türkiye-Irak sınırı yakınlarındaki Gülyazı köyünde kaçakçılıkta kullanılan katırların öldürülmesi gerekçesiyle sorumlular hakkında suç...

Haytap, Uludere’de Öldürülen Katırlar İçin Suç Duyurusunda Bulundu
banner230
Hayvan Hakları Federasyonu’na (HAYTAP) üye bir grup, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Türkiye-Irak sınırı yakınlarındaki Gülyazı köyünde kaçakçılıkta kullanılan katırların öldürülmesi gerekçesiyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.
Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile HAYTAP yöneticileri ve veterinerlerin bulunduğu grup, 2011 yılında 34 kişinin hayatını kaybettiği, Uludere olayının meydana geldiği Gülyazı köyünde silahla yaralandığı iddia edilen katırları inceledikten sonra Uludere Cumhuriyet Savcılığı’na geldi. Cumhuriyet Savcısı Kemal Şimşek ile görüşen CHP İstanbul Milletvekili Onur, Irak sınırı yakınlarında vurulan yaralı haldeki 9 katırın tedavi edildiğini söyledi.
Savcı Şimşek, bölgedeki kaçakçılık sorununun çözümünü herkesten daha fazla istediklerini belirterek, “İnsanlar mağdur oluyor ve askerler de sıkıntı yaşıyorlar. Her iki taraf da zarar görüyor aslında. Katırların şöyle de bir mağduriyeti var. Bazen biz katırlar ölünce seviniyorlardır diye düşünüyoruz. Sürekli çalıştıkları için çatlayan katırlar var. Bu konu hakkında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile görüşürsünüz" dedi.
CHP Milletvekili Onur da aslında çok çalıştırıldıkları için yaşanan sorunu gidermek için buraya gelmeleri gerektiğini söyledi. Onur, “Normalde bunun için burada olmamız lazım. Ama şu anda yaşatmaya çalışıyoruz. Bundan sonra daha iyi yaşatmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.
Heyet ile görüşen Savcı Şimşek, kaçakçılıkta kullanılan katırlarla ilgili bakanlığın bir genelgesinin olduğunu söyledi. Savcı Şimşek, “Orada katırların itlafının mahkemeden alınmasıyla ilgili hüküm geçiyor. Ama biz şu ana kadar böyle bir karar almadık. Kolluktan kaçak malzeme yakalandığı zaman katırlarla ilgili kaçakçılık kanununun 16. maddesine göre, barındıracak yer yoksa ve bakımı külfetliyse, tasfiye kararı veriliyor. Mahkeme tarafından tasfiyenin ardından katırlar Gümrük Bakanlığı’na teslim ediliyor. Ya hayvanat bahçesine gönderir, buna kendisi karar verir. Yani bu idarenin tasarrufundadır” diye konuştu.
Suç duyurusunun ardından HAYTAY üyeleri hükümet konağı önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı yapan HAYTAP basın sözcüsü Şule Baylan, başta vali olmak üzere, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ve jandarma hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Baylan, “Şırnak Valisi Ali İhsan Su, konuşmasına Kaçakçılık Kanunu tarihinden bahsederek başlamış, sözü geçen köylerde 8 bin katırın olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaralı katırın olmadığını belirtmiş, ölen katırların ise silah sesinden ürkerek uçurumdan düşen veya münferit olarak seken bir kurşunun isabet ettiği katırlar olduğunu iddia etmiştir. Vali Ali İhsan Su, biz hayvan hakları savunucularına yeni bir misyon yükleyip, vatandaşı kaçakçılık yapmamaları konusunda ikna etmemizi söyleyerek bizi uğurlamıştır. Valilik ziyareti sonrası planlanan, randevusu alınmış yetkili kurum ziyaretlerinde hiçbir kurum amirinin yerinde bulunamamış olması yaşanan olaylara verilecek cevabın olmadığını göstermiştir. Ortasu ve Gülyazı köyü ziyaretlerimiz göstermiştir ki, valilik başta katır sayısı olmak üzere konu hakkında yanıltıcı bilgelere sahip olup, yasa dışı bir olayı kanunsuzca çözmeye çalışarak toplumsal barışı ve halk sağlığını tehdit etmektedir. Köylerde bulunan ve ateşli silah yaralanmış 9 katır ya valiliğin misak-ı milli sınırlarını yanlış bildiğini ya da bu yaşananları hiç umursamadığını göstermiştir. Öldürülen katırların yanında bulunan mermi çekirdekleri, hayvan cesetlerinin halk sağlığını tehdit edecek şekilde açıkta bulunması ve kaçakçılığın yapıldığı sürece uygulamanın devam edeceği mahiyetindeki açıklamalar, durumun yansıdığından çok daha vahim olduğunu açıkça göstermiştir. Dağda yaralı bırakılıp, tedavi edilmesine izin verilmeyen katırı kurtarmak başta olmak üzere, veterinerlerimiz tarafından yaralı katırlara uygulanan 4 ameliyat ve 5 medikal tedavi ile 9 yaralı katıra müdahale, ziyaretimizin çözüm odaklı tek somut adımı olmuştur” dedi.
YORUM EKLE