11 Nisan 2016 Pazartesi 09:37
GSS Borç Sildirme
banner230
Genel Sağlık Sigortası dâhilinde bulunan sigorta borçlarından GSS Borç Sildirme kanalları vasıtasıyla kurtulmak mümkün. Tabi bunun için birtakım şartların oluşması gerekmektedir. Bu doğrultuda öncelikle gelir testine girerek gelir üzerinden ücretlendirmeye tabi tutulmak şarttır.
GSS Borç Sildirme Esasları
Kişinin geliri üzerinden sosyal güvenceye kavuşturulması prensibini esas alan Genel Sağlık Sigortası, pratikte doğan birtakım sorunlara karşı da çözüm üretmeye çalışmaktadır. Bu sorunların başında ise; kişilerin ödememesi gereken borçlardan sorumlu tutulması gelmektedir.
Kişiler, gelir testine girdikten sonra her ay ödemeleri gereken prim tutarını öğrenmekle birlikte; söz konusu tutar, bazı kimselere inandırıcı gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır?
·      Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; ödemeniz gereken prim tutarı hesaplanırken sadece sizin değil; ailenizdeki tüm bireylerin gelirlerinin toplamının asgari ücret karşısındaki durumuna bakılmaktadır.
·      Bununla birlikte yine de ilgili tutarın fazla olduğunu düşünüyorsanız; gelir beyanında bulunduktan sonra en geç 15 gün içerisinde itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. İtirazınızın değerlendirilmesine müteakip tekrardan yapılacak incelemelerin ardından haklılığınız ispatlanırsa yeniden ücretlendirme yapılarak borçlarınız silinecektir.
Gelir testi uyuşmazlıklarının yanında, gelir testine tabi olunmasını izleyen dönemde sigortalı bir işe girildiği takdirde Genel Sağlık Sigortası ile olan ilişkilerin kesilmesi gerekmektedir. İlişik kesme esnasında daha önceden prim borçlarınızı düzenli olarak gününde ödemenize rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza borç çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda da yine itiraz mekanizmasını devreye sokarak prim borçlarınızı ödediğinizi belgelendirdiğinizde söz konusu borçlarınız silinecektir.
Erkeklerin askerlik durumları da GSS Borç Sildirme konusundaki tartışmalı noktalardan birisidir. Vatani görevini yapmak için işinden ayrılan vatandaşlar, askerden geldiklerinde adlarına çıkarılmış borçlarla karşılaşabilir. Askerler, Genel Sağlık Sigortası ödemesi dışında kaldığından böyle bir borcun olmaması gerekir ki; bahsedilen dönemde askerlik görevini icra ettiğinizi belgelendirirseniz kolaylıkla borçlarınızı sildirebilirsiniz.
GSS Borç Yapılandırması
GSS Borç Sildirme vasıtasıyla gerekli şartlar sağlandığı takdirde borçlardan sıyrılmak mümkün olabilmektedir. Borç sildirme işlemini gerçekleştiremeyecek durumda olan kimseler içinse, borç yapılandırma mekanizması devreye girmektedir. Birikmiş sigorta borçlarından kurtulmak isteyen vatandaşlar, İl Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine başvurarak yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu konuda son yapılan çalışmalarla birlikte haklarındaki borcun tamamını bir seferde ödeyen kişilere faiz işletimi uygulanmamaktadır. Birikmiş borçlarını tek seferde ödeyemeyecek olan vatandaşlara taksit uygulaması sunulmakta; borçları, sınırlı oranda faiz eklemesi yapılıp taksitlere bölünerek tahsil edilmektedir.
Ödemelerini yapmayan sigorta borçluları için yapılandırma iyi bir seçenek olarak masada durmaktadır.  
Son Güncelleme: 11.04.2016 11:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.