26 Aralık 2015 Cumartesi 12:16
GSS Borç İtiraz
banner230

Kişiler, Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde başvuruda bulundukları gelir testi sonrasında çıkarılan prim tutarının gerçeği yansıtmadığını düşündüklerinde GSS Borç İtiraz hakkına sahiptir. Bu gibi durumlarda gelir testine girdikten itibaren en geç 15 gün içerisinde başvuruda bulunulduğu takdirde; itiraz değerlendirilerek prim belirleme sürecinin yeniden işletilmesi sağlanır.

Bunun haricinde uygulamadan doğan birtakım aksaklıklardan dolayı meydana gelebilecek itilaflarda da Genel Sağlık Sigortası borçlarına itiraz edebilirsiniz; uygun görüldüğü takdirde borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

Vatandaşların GSS Borç İtiraz dâhilinde devletin kendilerine sağlamış olduğu imkânlardan faydalanabilmeleri için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu başvuru neticesinde, içerisinde başvuran kişinin kişisel bilgileri haricinde ailesinin toplam geliri, oturulan evin mülkiyeti, sosyal güvence ve eğitim durumu gibi konularda soruların yer aldığı form doldurulduktan sonra prim tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Ödenecek prim miktarı asgari ücret üzerinden hesaplanmakta ve buna göre vatandaşlardan tahsil edilmektedir.

·         Gelir durumu, asgari ücretin üçte birinden az olanların sigorta primleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

·         Asgari ücretin üçte biri asgari ücret tutarı kadar bir gelire sahip olan kişiler, asgari ücretin üçe bölümü sonrasında ortaya çıkan meblağın %12 ile çarpılmasıyla elde edilen miktar kadar,

·         Geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katına tekabül edenler asgari ücretin %12si kadar,

·         Asgari ücretin iki katından fazla kazananlar, asgari ücret miktarının iki katının %12si tutarında prim ödeyecektir.

Gelir testi yaptırmayanlar ise; devletçe belirlenen tavan miktardan ücretlendirilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Borcuna İtiraz

Uzun süredir hayatımızda olmasına rağmen halen berraklaşmamış olan GSS Borç İtiraz konusunda ortaya çıkan önemli sorunlardan birisi de; olmaması gereken prim borçlarıdır. Vatandaşlar bu gibi durumlarda haklarını arayabilir, gerektiği durumlarda sonuca da ulaşabilir. Örneğin; vatani görevini icra etmekte olan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası kapsamının dışında kalmaktadır ve prim yatırmasına gerek yoktur fakat kişi, askerliğini tamamladıktan sonra kendisi adına çıkarılmış sigorta borcuyla karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda belirtilen dönemlerde askerde olduğuna dair itirazda bulunabilir borcunu sildirebilir.

Bununla birlikte tabi olduğu gelir testi sonrasında belirlenen tutarı zamanında ve aksatmadan yatıran kimseler de işe başladıktan sonra Genel Sağlık Sigortası bağlantılarını kesmek için başvuruda bulunduklarında halen ödemedikleri borçları olduğuna dair bilgilendirilebilir. Bu gibi durumlarda da bu karara itiraz edilebilir. Bu itiraz neticesinde kuvvetle muhtemel sonuç alınacaktır.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.