27 Haziran 2016 Pazartesi 08:17
Genç çiftçi 30 Bin TL hibe sonuçları açıklandı mı?
banner230
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçi projelerine 30 bin liraya kadar verilecek hibe desteği sonuçlarının bugün açıklanacağını belirtti.

Çelik, yaptığı açıklamada, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek proje başvurularının, illerde vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan değerlendirme komisyonlarınca yapılan çalışmalar neticesinde sonuçlandırılarak asil ve yedek listelerin hazırlandığını bildirdi.

Listelerin yarın il müdürlüklerince öngörülen şekilde, Bakanlığın gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ilan edileceğini ifade eden Çelik, listelerin 27 Haziran-1 Temmuz arasında askıda kalacağını kaydetti.
Çelik, asil listede olan genç çiftçiler ile il ve ilçe müdürlükleri arasında 11-15 Temmuz arasında sözleşme imzalanacağını duyurdu.

Başvuruların değerlendirilmesi nasıl yapılacaktır?
Program kapsamındaki başvuruların değerlendirilmesi;Valilik Makamının oluru ile vali yardımcısının başkanlığında, bakanlık il müdürü, il müdür yardımcısı ile defterdarlık, il milli eğitim müdürlüğü, il çalışma ve iş kurumu müdürlüğü, ziraat odası başkanlığı ve ticaret borsası temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik “genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu” tarafından yapılacaktır. Bu komisyon projeleri on iş günü içerisinde değerlendirip destek verilecek başvuruları ilan edecektir. Destek kapsamına alınacak başvuruların belirlenmesinde il genelindeki müracaat sayısı ve ilimize tahsis edilen bütçe imkanları doğrultusunda puanlama ve diğer kriterler belirleyici olacaktır. Komisyonun bir başvuruyu reddetme ya da hibe vermeme kararı kesindir, itiraz edilemez.

Hibe sözleşmesi nedir?
Proje değerlendirme komisyonu tarafından belirlenen ve destek kapsamına alınan genç çiftçiler ile İlçe Müdürlükleri arasında karşılıklı olarak 2 nüsha hibe sözleşmesi imzalanacaktır. Sözleşme Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olup, genç çiftçi tarafından iyice okunmalıdır.Beş iş günü içerisinde sözleşme imzalamayan genç çiftçiler destekleme kapsamından çıkarılacaktır.  Proje ne kadar sürede tamamlanmalıdır? İmzalanan hibe sözleşmesi gereği genç çiftçiler, bitkisel üretim proje konularında sözleşme tarihinden itibaren en çok kırk gün, hayvansal üretim konulu projelerde ise en çok yüz yirmi gün içerisinde proje içeriğinegerçekleştirirler ve hibe ödeme talebine ilişkin başvurularını yaparlar. Bu süre aşılamaz.

Hibe sözleşmesi aşamasında genç çiftçiden hangi belgeler istenir?
a) Genç çiftçinin projesini uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiğine dair, ikametgâh belgesi. Genç çiftçi hibe ödemesinden sonra 2 yıl boyunca ikametini değiştirmeyecektir.
b) Bitkisel üretim konulu projeler için; hibe sözleşmesi imzalama tarihi itibari ile mülkiyeti başkasına ait veya genç çiftçinin hissesi bulunan yatırım parseline ilişkin diğer hissedarlar ile yapılan, tek yıllık bitkisel üretim proje konularında en az üç yıllık, çok yıllık bitkisel üretim konularında ise en az beş yıllık noter onaylı kira sözleşmesi,
c) Hayvansal üretim konulu projeler için, hibe sözleşmesi imzalama tarihi itibari ile mülkiyeti başkasına ait veya genç çiftçinin hissesi bulunan işletmeye ilişkin diğer hissedarlar ile noter onaylı yapılan en az üç yıllık kira sözleşmesi.
d) Başvuruda, organik tarım var ise 1/12/2004 tarihli ve 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa ve ilgili Yönetmelik kapsamında organik ürünün veya girdinin, üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarını kontrol etmek ve sertifikalandırmak üzere Bakanlık tarafından yetki verilmiş Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu ile genç çiftçi arasında yapılmış sözleşme,
e) Başvuruda, iyi tarım uygulamaları var ise, Kontrol ve sertifikasyon kuruluşu: ilgili Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde, tarımsal ürünlerin kontrol ve sertifikasyon işlemlerini yapmak üzere Bakanlık tarafından yetkilendirilen kontrol ve sertifikasyon kuruluşu ile genç çiftçi arasında yapılan sözleşme.
f) Basınçlı sulama sistemlerinin arazi üzerinde uygulamasını gösterir uzman tarafından çizilmiş ve onaylanmış proje ve uzmana ait onaylı diploma ve uzmanlık belgesi onaylı örneği,
g) Hibe sözleşmesinden sonra, büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımları için TİGEM ile genç çiftçi arasında yapılan hayvan alım sözleşmesi.
h) Başvuru aşamasında imzalı olarak sunulan taahhütname sözleşme aşamasında noter onaylı olarak yenilenir

Ayrıntılar için http://gencciftci.tarim.gov.tr adresini ziyaret ediniz
Son Güncelleme: 27.06.2016 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
doğukan 2016-05-18 23:28:22

bnm tüm şartlarım uyuyor ailmede zengin fılan değil ve bnm gibi şartları %100 olumlu olanlara yine çıkmayacaktır eminim.NEDENİ:
zenginler ve bölücüler herzamanki gibi en ön planda tutulacaktır ne demek istediğimi anlamışsınızdır eminim

Avatar
rıfat sahin 2016-05-16 22:36:47

Ben torpil olacağını düşünüyorum yine zenginler alacak bunun önune geçilmesi lazim enkazında komusiyonun kararına itiraz edilmeli

Avatar
servan 2016-05-23 13:42:57

genç çiftçi projesi ne zaman sonuçlanıyor

Avatar
METİN ÇETİN 2016-05-24 20:25:45

GENÇ ÇİFÇİ SONUÇLARI BELLİ OLDUMU ÇANAKKALE YİM

Avatar
rıfat 2016-05-16 22:27:36

Ben torpil yapılacağını düşünüyorum bunun önone geçilmesi lazim
Aksi taktirde zenginler alir

Avatar
2016-05-13 16:22:54

BAŞVURU SÜRESİNİN UZATILMASINI İSTİYORUZ . BAŞVURAMAYANLAR VAR

Avatar
İzzet göbekci 2016-04-20 10:44:58

Slm ben ızzet göbekci 100 başlık annemin üzerinde borçlu ruhsatlı çiftlik var fakat 3 senedir satilmiyo 200 ken borç 500 oldu 1.5 trilyona mal olmuştu kısaca genç ciftci faydalanmak istiyorum tel 05383551782edirne uzunköprü sevgilerle ilgili merciyden gelmelerini arz ederim ..

Avatar
nuri 2016-05-20 14:44:24

çiftçilik yapalım dedik ama bu destek sağlanmaz ise elimize yüzümüze bulaşacak