Gelin Ata Binip Kordonda Gezdi

Çanakkale’de bir gelin, eski adetler gereği ata binip kordonda gezdi.Çanakkale’de eskiden gelin olan kızlar anne evinden damadın evine ata binerek giderdi. Gelinin yüzü duvakla örtülür, heybesine çeyizleri konur, gelin tarafından biri atı...

Gelin Ata Binip Kordonda Gezdi
banner230
Çanakkale’de bir gelin, eski adetler gereği ata binip kordonda gezdi.
Çanakkale’de eskiden gelin olan kızlar anne evinden damadın evine ata binerek giderdi. Gelinin yüzü duvakla örtülür, heybesine çeyizleri konur, gelin tarafından biri atı çeker, davul zurna eşliğinde düğün alayı ile birlikte köyün içinde tur attıktan sonra damat evine varılırdı. Damat geline yüz görümlüğü takarak attan indirip yeni yuvalarına girerdi. Otomobillerin günlük hayata girmeye başlamasıyla bu gelenek unutuldu. Artık gelin ve damat süslenen otomobille şehir turu atıyor. Çanakkale’de yeni evlenen çift bu geleneği hatırlatmak için kordonda ata binip tur attı. Özgür Kanber(30), bu fikrin eşinden çıktığını belirterek, “Eskiden gelinler ata binerek damat evine gidermiş. Şimdi süslenen otomobille şehir turu atılıyor. Biz hem eski, hem de yeni geleneği yerine getirmeye çalıştık, at üstünde kordon turundan sonra eski bir vosvos ile şehir turu atacağız” dedi.
Gelin İlknur Kanber (26), daha önce bir kere ata bindiğini söyleyerek, “Doğrusu biraz ata binince ürktüm. Unutulmuş adetlerimizi hatırlatmak için ata binmek istedim. Gelinler o dönemlerde çeyizini de ata yükleyip gidermiş. O günlerde gelinlerin yaşadığı bu duyguyu yaşamak için ata binip tur atmak istedim” diye konuştu.
Kordonda at üzerinde gelini görenler cep telefonlarına sarılıp fotoğraf çekti. Gelinlerin ata binerek damat evine gitmesi geleneği günümüzde bazı yörük ve Türkmen köylerinde hala yaşatılıyor.
YORUM EKLE